پیش بینی هفتگی

پیش بینی هفتگی

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 16 فروردين 1395 ساعت 11:38 نظر
پیش بینی هفتگی

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/16)

سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت شما دوستان و یاران همیشگی گیلان متوئو ، از شما تقاضا دارم با پیش بینی هفتگی ما همراه باشید.

 

 "هوایی دلچسب و بهاری در ادامه ی هفته در کل کشور"

 

همینطور که انتظار داشتیم موجی سرد و بارشی طی 24 ساعت گذشته در شمال غرب و شمال کشور وارد عمل شد که سبب بارش برف و باران در این مناطق گردید با توجه به کاهش دمای خوبی که این موج به ارمغان آورد تمایل بارش ها در مناطق سردسیر و شمال غرب به شکل برف بود در ارتفاعات البرز و نقاط سردسیر سواحل شمالی کشور شاهد بارش برف بودیم و در نواحی جلگه ای شاهد بارش باران بصورت متناوب بودیم. اوج فعالیت این موج در شمال غرب کشور بود برای نمونه شهرهای تبریز و اردبیل دیشب و صبح امروز برفی بودند و بیشترین میزان برف رو در استان آذربایجان شرقی شاهد بودیم که در مناطق شهری تبریز بین 15 الی 25 سانت برف روی زمین نشست. ما برای امشب و بامداد فردا لحظات سردی برای خطه ی آذربایجان و نوار ساحلی خزر پیش بینی میکنیم و با توجه به پوشش برف روی ارتفاعات و مناطق مستعد طی صبح فردا یخبندان دور از انتظار نیست. اما بارش ها از امروز بعد از ظهر بطور کامل از شمال غرب و غرب سواحل به اتمام می رسه اما تا پایان شب بصورت ضعیفتر برای استان گلستان و خراسان شمالی شاهد بارش متناوب خواهیم بود.در ادامه آنومالی دمایی برای صبح فردا رو مشاهده می فرمایید.

 

شکل بالا تایید میکنه که فردا صبح سردی برای نیمه ی شمالی کشور خواهد بود. اما برای سه شنبه جوی آرام و هوایی دلچسب و بهاری در کل کشور حاکم میشه به همراه افزایش نسبی دما طی روز و تنها شاهد افزایش ابر در نوار شمالی بصورت متناوب خواهیم بود برای روز های پایانی هفته گذر امواج ناپایدار رو از تراز میانی جو شاهد خواهیم بود که برای روز های چهارشنبه و بویژه پنجشنبه و جمعه سبب بارش های رگباری و گاها همراه با رعد و برق در امتداد زاگرس و البرز میشه و برای استان های واقع در این محدوده هم طی این مدت ، مخصوصا غروب و شب ، تشکیل ابرهای همرفتی و رگبارهای موقتی رو خواهیم داشت. روز جمعه رگبارها در البرز مرکزی و ارتفاعات زاگرس میتونه شدید باشه .

 

در شکل بالا تجمع بارش برای ده روز آینده رو مشاهده می فرمایید ، خدارو شکر بارش های خوبی رو شاهد خواهیم بود.

 

و شکل بالا هم تجمع بارش برف طی ده روز آینده در منطقه رو نشان میده . دیگه نمیشه از مدل های تجمعی برف توقع بالایی داشت خوب وارد فصل جدید شدیم و روند دمایی طی بلند مدت افزایشی خواهد بود.

اما طی ده روز آینده بهتر بگم از اواسط هفته ی آتی طبق مدل های امروز باید منتظر افزایش قابل ملاحظه ی دما باشیم بطوریکه این افزایش دما به منطقه ی ما و کشور عزیزمون ختم نمیشه بلکه از خاور میانه تا غرب و جنوب روسیه شاهد افزایش قابل توجه دما خواهند بود و به نظر میرسه باز هم باید شاهد یه ناهنجاری از نوع گرم باشیم که بعید به نظر می رسه بعد از این گرمایش موجی سرد در راه نباشه . حتما از سامانه های سال گذشته تا به الان یه نکته ی ظریف رو متوجه شدید اون هم روند تکراری موج ها در فواصل زمانی گوناگونه . یعنی ابتدا ما با یه کم فشار حرارتی و بعد پشت بند اون یه پرفشار سرد روبرو شدیم که حالا با توجه به فشار سطح زمین و ارتفاع و پارامتر های دیگه و دمای لایه ها شاهد تغییرات ناچیز در ماهیت موج بودیم ولی شکل کلی موج ها یه نمودار سینوسی بوده.

همچنان این روند رو طی سیستم های اخیر شاهد بودیم و به نظر تا خرداد ادامه دار خواهد بود اما باید منتظر باشیم و ببینیم آیا طبق پیش بینی ها پدیده ی النینو رو به تضعیف میره یا نه و آیا شاخص های مختلف دیگه میتونه تغییر کنه تا همانند سال گذشته شاهد رکورد زنی تابستان نباشیم.

در ادامه آنومالی دما طی هفته ی آینده رو مشاهده می فرمایید .

 

فعلا پدیده ی خاص دیگه ای برای کشور پیش بینی نمیکنیم اما در صورت تغییرات نقشه ها حتما بسرعت در وبسایت و کانال تلگرام گیلان متوئو اطلاع رسانی خواهیم کرد.

جا داره یه تشکر ویژه از شما دوستان عزیز داشته باشم . طی نظرسنجی که در کانال گیلان متوئو مطرح شد شما دوستان ما رو شرمنده کردید از محبت شما بسیار سپاسگزاریم انشاالله انتقادات و پیشنهادات سازنده ی شما به ما در بهبود کیفیت مطالب و نحوه ی عملکردمون کمک شایانی خواهد کرد. همکار عزیزم آقا محمد از انزلی از زحمات ایشون جا داره اینجا قدررانی کنم که 90% مطالب و آمار لحظه ای کانال رو این عزیز تهیه میکنه. از شما دعوت میکنم حتما یک بار هم شده از کانال گیلان متوئو بازدید کنید و شما از طریق آیدی ادمین ما میتونید با خدمتگزار خودتون در ارتباط باشید.

آرزوی بهترین ها رو برای شما دوستان خوبم دارم.

"یا علی مدد"

پیش بینی هوای روزهای پایانی نوروز

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 9 فروردين 1395 ساعت 16:50 نظر
پیش بینی هوای روزهای پایانی نوروز

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/09)

با عرض سلام و احترام خدمت شما دوستان و همراهان گرامی و عزیز گیلان متوئو ،انشاالله  که ایام خوب و خوشی رو در کنار خانواده  سپری میکنید از شما دعوت میکنیم پست امروز گیلان متوئو رو دنبال کنید تا شما رو از چگونگی اوضاع جوی طی چند روز آینده مطلع کنیم.

 

"ایران عزیز در مسیر امواج ناپایدار،باران در کمین سیزدهمین روز فروردین"

نقشه های پیش یابی نشان دهنده ی نفوذ و گذر امواج ناپایدار از سطح کشور طی امروز و فردا میباشد. برای امروز دوشنبه از نوار غربی شاهد ورود موجی سرحال و پر انرژی با سرعت بالا خواهیم بود که بطور مورب از نوار غربی وارد کشور میشه و سبب بارش باران در این مناطق به سمت مرکز و شمال و در نهایت شمال شرق میشه در ارتفاعات و نقاط سردسیر این مناطق هم بارش میتونه به شکل برف باشه که این بارش برف در گردنه های البرز چشمگیر خواهد بود. اوج و شدت بارش ها برای امروز تا بامداد فردا در استانهای کرمانشاه ، ایلام ،لرستان ، کردستان ، شمال خوزستان ،آذربایجان غربی ، شرقی ،زنجان ،جنوب اردبیل، همدان ، مرکزی ،چهارمحال و بختیاری ، قزوین ،البرز و تهران (بیشتر مناطق شمالی ) خواهد بود. برای سواحل شمالی کشور هم طی امشب تا ظهر فردا سه شنبه بارش های نسبتا خوبی خواهیم داشت که شدت بارش ها در سواحل ،بیشتر در مرکز و شرق استان گیلان و غرب مازندران خواهد بود.در ادامه نمودار تجمع بارش طی ده روز آینده رو ارائه میکنیم.

 

همینطور که مشاهده می فرمایید بارش های بسیار خوبی در کل کشور طی ده روز آینده رخ میده که سهم استان های غربی و شمالی از این بارش ها قدری بیشتره.اگر متوجه شده باشید اکثر این قبیل موج ها که تو فصل بهار نفوذ میکنن ماهیت گرم دارند و بارش ها اغلب رگباری و آنی و گاها شدید به همراه رعد و برق و وزش باد ، بویژه برای مناطق جنوبی تر میتونه باشه و نظم خاصی از لحاظ بارشی دیده نمیشه و احتمال جابجایی بارش ها اکثرا وجود داره با توجه به گسترش جریانات گرم و مرطوب از دریای سرخ و خلیج فارس میل بارش ها به شکل باران بیشتر خواهد بود.

اما بصورت متناوب تا آخر هفته برای یک دوم شمالی کشور ما گذر امواج ناپایدار رو خواهیم داشت موجی که امشب وارد کشور میشه سرعت بسیار بالایی داره و برای اواخر وقت سه شنبه از مرزهای شمال شرق ، کشورمون رو ترک میکنه . اما به دلیل وجود رطوبت مناسب در لایه های بالایی جو و همچنین گذر امواج ضعیف از تراز میانی جو طی روز های سه شنبه و چهارشنبه برای برخی از نقاط نیمه شمالی و غربی احتمال وقوع رگبار های پراکنده و موقت وجود داره . برای مناطقی همچون استان های آذربایجان غربی ، شرقی ،اردبیل ، چهارمحال و بختیاری ، بوشهر ،فارس ،غرب اصفهان ،هرمزگان ، یزد ، کرمان و شمال سیستان و بلوچستان طی روز های سه شنبه تا چهارشنبه آخر وقت شرایط برای وقوع رگبار های پراکنده فراهم می باشد که در مناطق جنوبی با رعد و برق هم همراه است.

اما برای استان های گیلان ، مازندران و گلستان و شمال غرب کشور طی روز چهارشنبه شاهد گذر موجی نسبتا سرد به همراه پرفشاری سرد خواهیم بودکه این پرفشار میتونه با مرکزیت 1025 میلی بار برای روز چهارشنبه روی دریای خزر مستقر شه و شرایط رو برای بارش های متناوب طی این روز کاملا آماده میکنه.برای شمال غرب کشور آغاز بارش ها از بامداد چهارشنبه خواهد بود و خیلی طول نمیکشه که بارش ها به سواحل جنوبی دریای خزر هم می رسه و تا آخر وقت چهارشنبه آخرین ایستگاه بارشی این سامانه شمال شرق کشوره که به نظر بامداد پنج شنبه زمان خروج موج از کشور باشه.

اما برای سیزدهمین روز فروردین که برای ایرانیان اهمیت خاصی داره ،باید برای نیمی از کشور شاهد بارش رحمت الهی باشیم ضمن اینکه این بارش ها با توجه به نفوذ پرفشار سرد از عرض های بالا و نفوذ کانترهای سرد در اکثر مناطق سردسیر شمال غرب ،دامنه های البرز و شمال شرق کشور بصورت برف خواهد بود.استارت بارش های این موج سرد در کشور برای بامداد پنج شنبه از شمال غرب خواهد بود و هرچه این موج به مناطق داخلی تر نفوذ میکنه گسترده تر و قوی تر میشه و استان های بیشتری رو متاثر میکنه. برای روز پنجشنبه برای استان های آذربایجان غربی ، شرقی ،اردبیل و با شدت بیشتر در استان های زنجان ،قزوین ،گیلان ،مازندران شاهد این بارش ها خواهیم بود این بارش ها در شمال غرب کشور نهایتا تا ظهر جمعه ادامه داره اما برای سواحل جنوبی دریای خزر با نفوذ پرفشاری با مرکزیت 1026 میلی بار تا عصر و شب جمعه میتونیم بارش داشته باشیم

تجمع بارش ده روزه ی برف رو در شکل بالا مشاهده می فرمایید. بیشتر این بارش برف مربوطه به موج آخر هفته که با هوای سردی همراهی میشه اما برای استان های شمالی در خوش بینانه ترین حالت تا ظهر جمعه در استان گیلان و تا شب در مازندران بارش خواهیم داشت. بنابراین سیزده فروردین آسمان سواحل خزر بارانی خواهد بود که هرچه به سمت عصر و شب نزدیک میشیم از سمت غرب سواحل از تراکم ابرها کاسته میشه با توجه به ماهیت رگباری و متناوب بارش های بهاره این موج هم برای روز جمعه در بعضی از ساعات میتونه تضعیف بشه و شاهد آسمانی ابری و سرد در بعضی نقاط باشیم ضمن اینکه از مسافرین عزیزی که قصد عزیمت به شمال کشور رو دارند تقاضا داریم وسایل نقلیه خودشون رو به تجهیزات زمستانی مجهز کنند چراکه روز های پنج شنبه و جمعه ارتفاعات البرز برفیست. در شکل زیر بارش های روز جمعه سیزده فروردین رو مشاهده می فرمایید.

                

در شکل بالا هم بارش های روز جمعه سیزده فروردین رو مشاهده میکنید.

در ادامه آنومالی دمایی روز جمعه رو مشاهده فرمایید که نشان دهنده ی کاهش قابل ملاحظه ی دما طی اون روز است.

مشاهده فرمودید که کاهش دما به حدی هست که یاد آور زمستان باشه .برای روز پنج شنبه موجی از جنوب کشور هم نفوذ میکنه که در این مناطق هم رگبار و رعدو برق و وزش باد خواهیم داشت و این وضعیت تا جمعه ادامه داره.

در ادامه اگه تغییر خاصی در الگوها اتفاق افتاد حتما سریعا اطلاع رسانی خواهیم کرد . از اینکه با گزارش امروز ما همراه بودید از شما عزیزان سپاسگزارم لطفا با نظرات مفید و انتقادات خودتون ما رو در بهبود کیفیت وبسایت یاری کنید. ایام خوب و خوشی را برای شما آرزومندیم.

"یا علی مدد"

 

پیش بینی هوای ایام عید

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 2 فروردين 1395 ساعت 12:39 نظر
پیش بینی هوای ایام عید

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/02)

با عرض سلام و احترام خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران و تبریک سال 95 به همه ی ایرانیان و فارسی زبانان جهان ، در خدمت شما هستیم با اولین پست سال جدید و ارائه ی جزییاتی در باره ی ادامه وضعیت جوی طی چند روز آینده . لطفا تا پایان ما رو همراهی فرمایید.

 

"سرما و بارش برف و باران مردم و مسافران نوروز را غافلگیر کرد"

خوب همینطور که انتظار داشتیم ابتدا یه افزایش دما در نیمه ی شمالی کشور رخ داد و در بعضی مناطق جلگه ای استان گیلان وزش باد های گرم و جنوبی طی روز های شنبه و یکشنبه رخ داد که این باد در استان اردبیل و بعضی از مناطق نزدیک به دامنه ها در گیلان شدید بود اما از اواخر روز یکشنبه نفوذ سریع پرفشاری سرد از شمال دریای خزر به منطقه رو داشتیم که سبب وقوع تند باد های وحشتناک بویژه در مناطق ساحلی شد بعنوان مثال سرعت لحظه ای باد در شهر بندر انزلی به "72" کیلومتر بر ساعت هم رسید در غرب مازندران هم این وزش باد شدیدتر بود بطوریکه ما شاهد وزش باد با قدرت "90" کیلومتر بر ساعت در شهرستان رامسر واقع در غرب مازندران بودیم.اما علت اصلی وقوع چنین باد شدیدی ،گرادیان فشاری سطح زمین و تغییر ناگهانی توده ی هوا بود . بطوریکه ما در مدت زمان دو ساعت شاهد افزایش سریع فشار هوا بودیم بهمراه کاهش قابل ملاحظه ی دما . بارش ها هم از دیشب از غرب استان گیلان و اردبیل کلید خورد و ما شاهد بارش شدید باران در بعضی از مناطق بودیم در ارتفاعات و مناطق سردسیر این مناطق هم برف بارید. بعنوان مثال شهرک زیبا و تاریخی ماسوله در استان گیلان بامداد دوشنبه برفی شد و هم اکنون سفید پوش است. در شهر اردبیل هم بارش برف داشتیم بطور کلی ییلاقات نیمه شمالی شاهد این بارش برف و سرما هستند در شکل زیر نفوذ سرما از عرض های بالا قابل مشاهده است.

 

در شکل بالا نفوذ پرفشار سرد از عرض های بالا قابل مشاهده است.در ضمن ارتفاع برف در شهرک ماسوله به نزدیک 20 سانت هم رسیده.اما در ادامه ی امروز بارش ها به شکل ضعیف و پراکنده در غرب سواحل ادامه داره ، گاهی کاهش ابر اتفاق میوفته احتمال داره در بعضی مناطق خورشید هم رویت بشه برای ساعاتی ، که این برمیگرده به اقتضای موج تو این موقع از سال .بارش ها بیشتر برای امروز در مازندران و استان های جنوب غربی کشور به سمت مرکز رخ میده که استان تهران هم طی ساعات آینده از این بارش ها بهره مند میشه.برای فردا مجددا نفوذ امواج کم دامنه و سرد از شمال غرب و غرب به کشورو داریم که سبب بارش های متناوب و یا پراکنده در استان های غربی و جنوب غربی و نیمه ی شمالی کشور میشه.و بتدریج از اواخر وقت فردا بارش ها از مرز های غربی به پایان میرسه و برای روز چهارشنبه منحصر به نوار شرقی و شمال شرق کشور میشه ، یعنی استان های خراسان شمالی ، رضوی و جنوبی ،شرق مازندران و گلستان ،شرق سمنان از این بارش رحمت الهی بی نصیب نمی مانند.در شکل زیر بارش ده روز آینده ی کشور رو ملاحظه می فرمایید.

 

در ادامه ی تجمعی بارش برف طی ده روز آینده رو قرار میدیم.

 

کاهش دمای امروز همه رو تو سواحل شمالی غافلگیر کرد تو شکل زیر آنومالی دمایی نسبت به این موقع از سال رو مشاهده فرمایید.

 

اما برای روز های باقیمانده ی عید  پیش بینی میکنیم باز هم شاهد ورود موج های جدید باشیم . همینطور که عرض شد جو کشور امروز برای نیمه ی شمالی و غربی کشور ناپایدار پیش بینی میشه که این بارش ها بتدریج به نواحی مرکزی کشور و استان تهران هم میرسه و بارش های متناوب تا فردا در این مناطق رخ میده فردا موجی جدید از غرب وارد عمل میشه و تا سر شب کل نیمه غربی ، جنوب غرب و شمال کشور بارش های پراکنده ای دشت میکنند و برای روز چهارشنبه بارش ها محدود به شرق و شمال شرق کشور میشه و تا حدی شرق سواحل خزر و تا آخر وقت چهارشنبه این موج از مرز های شرقی کشورمونو ترک میکنه . برای روز های چهارشنبه ،پنج شنبه و جمعه در نیمه شمالی و کل کشور تقریبا جوی پایدار خواهیم داشت و اگه در گوشه کناری از کشور ناپایداری رخ بده بیشتر در ارتفاعات و به شکل محلی خواهد بود ضمن اینکه از روز چهار شنبه تا جمعه روند تدریجی افزایش دما در نیمه ی شمالی کشور رخ میده که این افزایش روز جمعه با قرارگیری کم فشاری با مرکزیت 1001 میلی بار در شمال خزر و گسترش زبانه های اون در منطقه ،محسوس تر خواهد بود شکل زیر گویای همه چیز طی اون روز است.

 

اما طی روز جمعه بتدریج موجی از غرب کشور نفوذ میکنه که سبب شروع بارش های گسترده ای از روز شنبه از غرب کشور میشه و به نظر میرسه اوایل هفته ی آینده روز های پر بارشی برای کل کشور باشه و حتما در پست های بعدی درباره این موج و چگونگی فعالیتش بیشتر صحبت میکنیم .در شکل زیر آنومالی دمایی برای روز جمعه که افزایش دما داریم رو مشاهده فرمایید.

ممنونم از شما دوستان عزیز که حوصله کردید و تا الان با ما همراه بودید. برای روز طبیعت زیاد سوال میشه که هوا به چه شکله . فعلا موجی تو اون بازه دیده میشه اگه قدری خوش شانس باشیم موج تا قبل اون روز نفوذ میکنه و برای روز طبیعت یا سیزده فروردین روزی نیمه ابری تا آفتابی خواهیم داشت ولی طبق مدل ها امروز فعلا این روز بارانی دیده میشه.البته من برای استان گیلان و مازندران عرض کردم که امکانش هست موج زمانش تغییر کنه . حتما گزارش های بعدی مارو دنبال کنید تا آخرین تغییرات مدل ها و چگونگی وضعیت آب و هوایی رو خدمت شما بزرگواران ارائه کنیم.

ضمن تبریک مجدد سال نو و آروزی  ایامی خوش ، شما عزیزان رو به خداوند بزرگ و مهربان میسپارم.

"یا علی مدد"

صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 ... 24 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي