هواشناسی گیلان متوئو

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی جمعه 5 آذر 1395 ساعت 14:26 نظر

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/09/05)

با عرض سلام و احترام بی نهایت خدمت تمامی هموطنان عزیزم و همچنین تبریک به شمالی های عزیز بابت بارش برف رحمت الهی در هفته ای که گذشت ، خدمت رسیدیم با پیش بینی وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده.

 

"بازگشت دما به حالت نرمال در نیمه ی شمالی"

با توجه به نقشه های هواشناسی و مدل های پیش بینی ، طی روز های ابتدایی هفته ی آتی باید منتظر ظهور ابرهای بارشی در نواحی جنوبی و جنوب غربی کشور باشیم بطوریکه امواج ناپایدار جنوبی که سر منشا آن ها دریای سرخ می باشد با تغذیه رطوبت مناسب از خلیج فارس و دریای عمان سبب بارش های رگباری و وزش باد در مناطق جنوبی کشور میشود و با توجه به کاهش دمای کل کشور در هفته ای که داشتیم بارش در مناطق سردسیر و مرتفع جنوبی به شکل برف خواهد بود این وضعیت متناوب ، دو روزی در منطقه حاکم خواهد بود. اما هفته ای که گذشت هفته ای خاطره انگیز برای نیمه ی شمالی کشور بخصوص ساحل نشینان گیلان ، مازندران و گلستان بود و ما شاهد بارش برف و سرمای بی سابقه در این مناطق بودیم دلیل اصلی این اتفاق همینطور که در پست قبلی توضیح دادیم نفوذ هسته ی سرد سردچال سیبری به شرق دریای خزر و شمال شرق کشور بود که با حرکت پاد ساعتی این هسته ی فوق سرد ، سرمای قابل توجه ای به سمت منطقه ی ما سرازیر شد و این سرمای خشک در حین عبور از روی دریا ، رطوبت و انرژی قابل توجه ای از دریای خزر کسب کرد و سبب بارش های رویایی در سواحل خزر بخصوص شرق سواحل گردید. امروز صبح جمعه دمای تمامی مناطق سواحل به زیر صفر درجه ی سانتیگراد رسید و یخبندان شدیدی در منطقه رخ داد برای صبح شنبه هم تقریبا همین شرایط قدری ضعیفتر اتفاق می افتد اما هفته ای که در پیش رو داریم عکس هفته ی پیش رخ خواهد داد به این صورت که با تقویت کم فشار های بارشی مدیترانه ای و حرکت پشته ی گرم آن به سمت مناطق غربی کشور شرایط برای پمپاژ رطوبت از خلیج فارس به فلات مرکزی و غربی کشور مهیا شده و بارش های این بار از جنس مایع (باران) نیمه ی غربی ، جنوبی و مرکزی کشور را فرا میگیرد .

 

در شکل بالا آنومالی دمایی اواسط هفته ی آتی را مشاهده می فرمایید که نشان دهنده ی افزایش دمای هوا نسبت به بلند مدت در اکثر مناطق شمالی می باشد که این افزایش دما در ارتفاعات استان های شمالی کشور با توجه به همراهی کم فشار بر فراز دریای خزر با وزش باد های جنوبی همراه خواهد شد و سبب افزایش دمای نیمه ی شمالی کشور حداقل تا پایان هفته میگردد ضمن اینکه با توجه به کاهش قابل ملاحظه ی دمای آب دریا طی هفته ی اخیر درمناطق جلگه ای استان های گیلان ، مازندران و گلستان ، پدیده ی مه ، حرف اول و آخر را در چند روز آینده خواهد زد . برای روز های سه شنبه و چهارشنبه با توجه به قرارگیری پرفشار در مرکز کشور و کم فشار بر روی دریای خزر شرایط برای وزش بادگرم و افزایش دما در ارتفاعات ودامنه ها و برخی مناطق جلگه ای فراهم خواهد بود در سایر مناطق هوا اکثرا مه آلود پیش بینی می شود.

آنومالی دمایی روز پنج شنبه رو در شکل بالا مشاهده می فرمایید که رفته رفته باید منتظر نفوذ جریانات خنک شمالی بر روی سواحل خزر و شروع بارش باران باشیم که این وضعیت متناوب طی بامداد جمعه تا بامداد یکشنبه تداوم خواهد داشت اما با توجه به همراهی موج با هوای گرم این بار بارش ها در اکثر مناطق بشکل باران خواهد بود و فقط در ارتفاعات بالادست برف خواهد بارید که البته شرایط نرمال این موقع از سال هم به همین شکل می بایست باشد .

در تصویر بالا وضعیت بارشی و خطوط کانتری و فشاری طی روز چهارشنبه ی هفته ی جاری قابل مشاهده است که دو پرفشار در شرق و غرب کشور و یک مرکز کمفشار بر فراز دریای خزر استقرار دارند که سبب ایجاد جریانات جنوبی در شمال کشور خواهد شد و بتدریج شاهد نفوذ جریانات بارش زا از غرب به کشور خواهیم بود.

شکل بالا روز پنج شنبه و هجوم جریانات بارشی به کشور و آغاز بارش های بسیار خوب در غرب و جنوب غرب کشور.

در شکل بالا پشته ی گرم موج در غرب کشور ما و پشته ی سرد موج بر روی کشور ترکیه فرود می آید که سبب بارش های سنگین برف طی آن روز در مرکز و شرق ترکیه خواهد شد.

 

فعالیت موج مذکور طی روز جمعه با نفوذ پرفشار سرد به شمال غرب کشور ، اندکی ماهیت سردتر به خود میگیرد و در مناطقی از شمال غرب ، یعنی آذربایجان ها و شمال کردستان و کرمانشاه امکان بارش برف هم وجود خواهد داشت همینطور گستره ی بارش باران به سواحل جنوبی دریای خزر هم خواهد رسید و طی روز جمعه برای منطقه ی شمال و مرکز هم بارش باران و در ارتفاعات بارش برف خواهیم داشت . همین وضعیت به شکل خیلی ضعیفتر برای روز شنبه در شمال شرق کشور رخ می دهد و به نظر می رسد پایان فعالیت موج در کشور طی روز شنبه در منتهی الیه شمال شرقی کشور روی دهد و یکشنبه از مرزهای شرقی کشور را ترک کند.

 

تصویر بالا مدل تجمعی بارش  از امروز تا یکشنبه ی هفته ی آتی می باشد.با توجه به شدت بارش ها در غرب کشور طی روز پنج شنبه و جمعه احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های محلی دور از انتظار نخواهد بود.

و اما تجمع نه چندان قابل ملاحظه ی بارش برف طی همین مدت در شکل زیر.

 

اما دوستانی که از موج بعدی برف و سرما سوال می پرسند در جریان باشند طی دهه ی دوم آذر به بعد موج های مشکوکی در بازه های بلند مدت دیده می شوند که هم اکنون قضاوت درباره ی نحوه ی فعالیت این سیستم های بارشی بسیار زود است اما به نظر باید شاهد نفوذ هسته های سرد کم فشار های بارش زای قطبی بر روی غرب کشور روسیه و شرق و مرکز اروپا باشیم که یکی دو مرتبه  به نظر به سمت عرض های پایینتر نفوذ میکنند و شاید با اندکی تغییرات در نقشه ها و قدرت گرفتن دوباره ی پرفشار سیبری این امواج سرد دوباره مسیر کشور ما را در پیش گیرند اما معمولا در فعالیت این کم فشار ها که هسته ی مرکزی بسیار سردی دارند یک عامل دومی نقش مهمی ایفا خواهد کرد و آن پرفشار مهاجر از شمال اروپا یا پرفشار سیبری می تواند باشد و یا حالت ادغامی از آن ها که البته با توجه به نحوه ی عمودی ریزش سرما بر روی دریای خزر شدت سرما و بارش در صورت تحقق مدل ها بسیار بیشتر از موج قبلی خواهد بود اما از شما تقاضا داریم تا در روز های آینده هم وبسایت و کانال ما را دنبال فرمایید تا در صورت تغییرات یا مشاهده ی قطعی هر گونه موج بارش زای سردی ، سریعا خدمت شما اطلاع رسانی کنیم.

 

در شکل بالا موج بسیار مشکوک طی بازه ی ده روز آینده را مشاهده می فرمایید که اکنون هیچ اظهار نظری نمیتوان کرد زیرا هنوز تثبیت نشده است.

در ادامه با وبسایت مستقل گیلان متوئو همراه باشید تا با آخرین و کامل ترین آپدیت های هواشناسی شما عزیزان را از وضعیت جوی منطقه ی محل سکونت خود مطلع سازیم با سپاس فراوان که تا پایان با ما همراه بودید.

"یا علی مدد"

زمستان در یک قدمی ایران

نويسنده: میلاد عزیزی جمعه 28 آبان 1395 ساعت 11:56 نظر

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/08/28)

 

با سلام خدمت هموطنان عزیز و محترم تقاضا داریم تا پایان ما را همراهی فرمایید.

 

"برف و بوران در انتظار دامنه های البرز "

"کاهش شدید دمای هوا از فردا تا پایان هفته در نیمه ی شمالی"

"احتمال وقوع سیل در مناطق جلگه ای استان های ساحلی دریای خزر"

"خطر سرما زدگی محصولات باغی ، کشاورزان و دامداران هوشیار باشند"

"توفانی شدن دریای خزر تا اواخر هفته صیادان عزیز هوشیار باشند"

 

زمستان یک ماه جلو تر به میهمانی نیمه ی شمالی می آید

 

 

"اطلاعیه رسمی شماره 1"

نقشه ها و اطلاعات هواشناسی بیانگر نفوذ و گسترش پرفشار سرد و قدرتمند سیبری از شمال شرق به کشور می باشد با توجه به فراهم بودن رطوبت کافی بر فراز دریای خزر و همراهی جبهه ی هوای فوق سرد با این پرفشار ، شرایط برای کاهش چشمگیر دما نسبت به این موقع از سال فراهم می باشد بطوریکه انتظار داریم دما در شهرهای شمالی چیزی حدود 15 الی 20 درجه ی سلسیوس کاهش یابد و بارش ها اکثرا بشکل برف خود نمایی کند. شدت بارش ها در استان های گیلان و غرب مازندران به قدری خواهد بود که سبب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رود خانه ها میشود بارش های شدید و متناوب طی روزهای شنبه لغایت سه شنبه در این مناطق ادامه خواهد داشت دریا هم طی این مدت بشدت مواج می باشد و برای فعالیت های دریانوردی و صیادی اصلا مساعد نیست. از هموطنان عزیز تقاضا داریم در صورتی که سفر ضروری به استان های شمالی ندارند حتی الامکان از عزیمت  به نوار شمالی کشور طی این مدت خودداری فرمایند بارش برف در گذر گاههای کوهستانی این مناطق بسیار شدید و همراه کولاک برف خواهد بود

وزش باد شدید سرد هم طی فعالیت این موج خود نمایی خواهد کرد برای نواحی جلگه ای باد با سرعت 20 الی 40 کیلومتر بر ساعت و در نواحی ساحلی و دریا این سرعت باد 30 الی 70 کیلومتر بر ساعت پیش بینی میشود. دمای هوا در استان اردبیل و شمال شرق کشور کاهش چشمگیر تری خواهد داشت و به نظر باید روز های بشدت سردی در انتظار این مناطق باشد به همراه یخبندان . لذا از مسئولین و نهاد های امدادی و خدمات رسان تقاضا داریم پیرو اطلاعیه فوق تمهیدات لازم برای پیشگیری حوادث دلخراش وغیر مترقبه را فراهم نمایند تا هموطنان عزیز در این مناطق دچار مشکل خاصی نشوند".

 

"جشنواره ی برفی نیمه ی شمالی "

 

دوستان عزیزی که این روزها از ما سوال میکنند آیا برف در نواحی جلگه ای شمال هم باریدن خواهد گرفت یا نه ، باید خدمتتون عارض باشم با توجه به کاهش شدید دمای هوا طی روز های یکشنبه الی چهارشنبه ما در نواحی مستعد جلگه ای مثل شهرهایی از قبیل آستارا ، رشت ، لاهیجان و مازندران شهرهایی مثل ، آمل ، قائمشهر ، بابل و دیگر مناطق به نسبت مستعدتر به شهرهای دیگر ، میتونیم شاهد بارش مخلوط برف و باران و در بعضی ساعت ها برفابه باشیم دراستان گلستان هم همین شرایط حکم فرماست اما قدری از میزان بارش ها در آن مناطق کاسته میشود. ولی نباید انتظار برف آنچنانی برای استان های ساحلی دریای خزر داشت فراموش نکنید ما در اواخر ماه آبان قرار داریم و هنوز زمین گرمتر از آن چیزی است که پذیرای برف زمستانی باشد ضمن اینکه دمای آب دریای خزر هم اجازه ماندگاری سرمای شدید و بارش برف را به مناطق ساحلی نمیدهد اما دریا، سرمای خشک سیبری را مملو از رطوبت و انرژی خواهد کرد که سبب بارش های سنگینی در استان های شمالی کشور می شود در شکل زیر نفوذ سرمای شدید از شمال شرق به کشور قابل مشاهده است.

 

شکل بالا مربوط به روز یکشنبه می باشد در ادامه تغییرات دمایی طی روز های بعد رو شاهد باشید.

دوشنبه :

 

سه شنبه :

 

چهارشنبه:

 

هجوم سرما به کشور و ماندگاری آن تا پایان هفته کاملا مشهوده اما برای مقایسه این سرما و دما با میانگین بلند مدت و درک اصرار ما بر سرمای شدید، توجه ی شما رو جلب میکنم به آنومالی دمایی ، که تفاوت این دما ها را به میانگین بلند مدت نشان می دهد.

این نقشه ی آنومالی که مشاهده فرمودید مربوط به روز سه شنبه است که اوج کاهش دما طی همین روز می باشد که قطعا دوشنبه اواخر وقت و بامداد سه شنبه بهترین زمان برای بارش برف در جلگه خواهد بود و ما احتمال حداقل سفیدپوش شدن بعضی شهرهای مستعد جلگه رو ، حداقل برای ساعاتی در نظر میگیریم که دور از انتظار نیست دلیل اصلی هم کاهش شدید دما طی عصر دوشنبه می باشد و بامداد سه شنبه لغایت چهارشنبه شهرهای مستعد امکان سفید پوش شدن دارند اما برای شهرهای لب مرزی و ساحلی در بهترین حالت برفابه خواهد بارید و پیش بینی ما بیشتر مخلوط برف و باران خواهد بود آن هم در شرایطی که نقشه ها بر منوال امروز باشند و تغییر آنچنانی تا فردا نداشته باشیم. برف سنگینی ارتفاعات گیلان ، مازندران و گلستان خواهند داشت که بهمراه کولاک برف در مناطق کوهستانی خواهد بود قطعا ارتفاع برف از 15 الی 70 سانت می تواند در نوسان باشد برای شهرک تاریخی ماسوله در گیلان از اواخر شنبه رفته رفته شاهد بارش برف خواهیم بود.بیشترین بارش در گیلان هم احتمالا در شهرستان انزلی رقم خواهد خورد.

در ادامه توجه شما عزیزان را به مدل های تجمعی بارش باران و برف طی یک هفته ی آتی جلب میکنم.

شکل بالا تجمع بارش باران در منطقه طی یک هفته ی آینده می باشد و شکل زیر بارش تجمعی برف طی یک هفته آینده.

برای دیگر مناطق کشور تا اواخر هفته پدیده ی خاصی جز کاهش دما و وزش باد پیش بینی نمیشود اما از اواخر روز پنج شنبه باید ورود اولین موج مدیترانه ای از غرب کشور را شاهد باشیم که طبق مدل های امروز سبب بارش های خوبی در نواحی غربی و جنوب غربی کشور خواهد شد .

           

از دوستان عزیز تقاضا داریم با عضویت در کانال تلگرام هواشناسی مستقل گیلان متوئو بطور روزانه از آخرین تغییرات جوی و آمار و اطلاعات بارشی طی روز های گذشته و همچنین خبرهای فوری و جدید آب و هوایی بهره مند شوید. ضمن اینکه ما عکس های و فیلم های شما عزیزان که در رابطه با پدیده های جوی باشد در کانال قرار میدهیم از نظرات و انتقادات شما استقبال میکنیم. ممنون که تا انتها با ما همراه بودید. در صورت تغییرات جدی حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد.

"یا علی مدد"

 

 

آذر خوش قدم در انتظار نیمه شمالی

نويسنده: میلاد عزیزی جمعه 21 آبان 1395 ساعت 13:55 نظر
آذر خوش قدم در انتظار نیمه شمالی

هواشناسی گیلان متوئو (1395/08/21)

با عرض ادب و احترام خدمت شما دوستان و همراهان وبسایت گیلان متوئو با بررسی چگونگی وضعیت جوی کشور طی روز های آینده و همچنین بلند مدت در خدمت شما هستیم امیدوارم از مطالب جدید ما لذت ببرید.

"پایان آرامش جو از اواسط هفته ی جاری"

 

به نظر میرسه هرچه به آخر هفته و بطور کلی به انتهای آبان نزدیک میشیم شرایط بهتری برای کاهش دما و آغاز ناپایداری فراهم میشه بطوریکه استارت این بارش ها طبق الگوی امروز از اواسط هفته بتدریج از شمال غرب کشور زده میشه و و به نظر میرسه بیشترین ناپایداری هم برای استان های شمالی کشور اتفاق بیوفته.

        

 

با توجه به کاهش دما بارش در ارتفاعات این مناطق هم بصورت برف خواهد بود.بنابراین از روز سه شنبه حداقل به مدت یک هفته شرایط ابرناکی یا بارش برای نیمه ی شمالی کشور پیش بینی میشه اتفاق بیوفته. در ادامه مدل تجمعی بارش باران و برف رو مشاهده می فرمایید.

 

مجموع بارش دو هفته ی آینده ی کشور و منطقه رو به زیبایی هرچه تمام تر در مدل بالا مشاهده می فرمایید اما در ادامه مدل تجمعی بارش برف طی ده روز آینده قابل مشاهده است.

 

اما برای روز های پایانی ماه جاری به نظر باید منتظر رخداد سرمای زودرس باشیم با توجه به بررسی های انجام شده روی اکثر مدل های پیش بینی جهانی قراره شاهد روز های به نسبت سردی بخصوص برای یک سوم شمالی کشور برای اواخر آبان تا دهه ی اول آذر باشیم بطوریکه دمای روز های ابتدایی آذر ماه یا نرمال یا زیر نرمال خواهد بود این سرما موقتی اما تاثیر گذار  بر اقلیم منطقه در ادامه ی راه خواهد بود . بسیاری از شما عزیزان با تجربه ای که از سال آبی گذشته دارید پاییز و زمستان همزمان سرد در یک سال آبی رو غیر ممکن میدونید اما درسته که بارش های سنگین و سرمای زود رس در اکثر اوقات میتونه سبب بلاکینگ بارشی در حداقل کوتاه مدت طی ماه اول زمستان بشه اما این مورد همیشه رخ نمیده و داشتیم سال هایی که از ابتدا با سرما آغاز شدند نمونه ی بارز آن سال 86 بود . سال گذشته بدلیل النینوی بسیار قوی ما شاهد افزایش قابل ملاحظه ی دما در فصل زمستان بودیم درسته که با بازه های زمانی سرد هم مواجه شدیم ولی بطور کلی ما شاهد افزایش 1 تا 2 درجه ای دمای زمستان بودیم ولی امسال با تغییرات نینو و منفی شدن آن ، درسته که بطور غیر مستقیم شاهد کاهش قابل ملاحظه ی بارش در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم و خواهیم بود ولی از طرفی شاهد گسترش و نفوذ سرمای خشک بر فلات ایران ، طی ماه های آینده باید باشیم در سال آبی جاری به مانند سال گذشته موج های سودانی که با رطوبت سرخ و خلیج فارس تغذیه می شدند نخواهیم داشت و شاید بیشتر موج های مدیترانه ای خود نمایی کنه اما چیزی که میتونه طی روز ها ، هفته ها و ماه های آینده مردم مارو متحیر کنه سرمای هوا خواهد بود که اگه کمی با چاشنی بارش هم ادغام بشه انشاالله پاییز و زمستان به معنای واقعی کلمه رو تجربه خواهیم کرد ولی برای اینکه زیاد از موج آخر ماه دور نشیم بر میگردیم سر بررسی همین موج و منتظر دریافت اطلاعات جدید تر میمونیم تا در اسرع وقت خدمت شما عزیزان اطلاع رسانی کنیم.

در روز های گذشته شاهد افزایش دمای هوا و آرامش نسبی جو در اکثر نقاط کشور بودیم اما از اواسط هفته با گذر امواج هرچند ضعیف تراز میانی جو شاهد بارش های پراکنده در نیمه ی شمالی و تا حدی غربی و مرکزی خواهیم بود و البته اگر در مناطق مرکزی کشور مثل استان های تهران ، قزوین ، البرز و مرکزی بارش باران هم رخ نده به سبب گذر این امواج ناپایدار وزش باد سبب کاهش آلودگی هوا و مانع از انباشت آلاینده ها در این شهرها و دیگر شهرهای صنعتی و پر جمعیت کشور میشه.

بهتره توجه شمارو جلب کنم به مدل های ابتدایی که موج سرد انتهای ماه رو نشان میدن، البته تغییرات زمانی در این بازه زیاده و جای تغییر وجود داره.

                       

 

در شکل بالا نفوذ کانتر های سرد شمالی به منطقه رو شاهد هستیم که سبب سفید پوش شدن ارتفاعات پایین دست مناطق شمالی خواهد شد.

                         

 

شکل بالا هم دمای ارتفاع 850 هزار پایی سطح زمین رو طی 324 ساعت آینده نشان میده.

اما تغییرات ao که تمایل به منفی شدن داره در شکل زیر قابل مشاهده است

                                 

با منفی شدن آئو شرایط برای ریزش هوای سرد از عرض های بالاتر طی روز های  آینده بسیار بهتر از گذشته خواهد شد.

شرایط کلی زمستان پیش رو همچنان مبهم به نظر میرسه اما با قاطعیت میشه گفت از لحاظ سرما روز های به نسبت سردتری پیش رو خواهیم داشت. با پیش بینی های ما در ادامه همراه باشید تا با آخرین و جدید ترین اطلاعات در خدمت شما باشیم ممنون که تا پایان همراه ما بودید.

"یا علی مدد"

 

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 ... 28 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي