هواشناسی گیلان متوئو

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 11 شهريور 1395 ساعت 12:43 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/06/11)

 

سلام و درود خدمت یکایک هم میهنان عزیز و محترم . باز هم خدمت رسیدیم با بررسی آخرین وضعیت جوی کشور طی روز های آینده ، خوشحالیم که لحظاتی هرچند اندک میهمان شما دوستان هستیم. 

 

"ورود امواج بارشی به نیمه ی شمالی تا ساعاتی دیگر"

        

 

بررسی نقشه های پیش یابی نشان دهنده نفوذ تدریجی امواج ناپایدار از شمال غرب به کشور می باشد اما با توجه به نفوذ هوای خنک و مرطوب به همراه پرفشار بر روی سواحل دریای خزر از امشب تا اوایل هفته ی آتی شرایط برای ابرناکی و بارش ها ی متناوب در استان های ساحلی خزر فراهم می باشد ضمن اینکه با کاهش محسوس دما شرایط دمایی به حالت نرمال خود در این موقع از سال میرسد ضمن اینکه شدت بارش ها در مرکز و شرق استان گیلان می باشد با توجه به رگباری بودن،  بارش ها از شدت بالایی بصورت لحظه ای برخودارست بنابراین آبگرفتگی معابر عمومی در بخش های از استان گیلان بخصوص مناطقی که ذکر شد دور از انتظار نیست بارش ها بصورت متناوب تا روز شنبه ادامه می یابد اما شدت بارش ها برای شب پنجشنبه تا ظهر جمعه می باشد . در ادامه نمودار تجمع بارشی 48 ساعت آینده رو مشاهده می فرمایید.

 

همینطور که مشاهده می فرمایید در اکثر مناطق نیمه ی شمالی شاهد بارش رحمت الهی خواهیم بود که سهم استان های ساحلی خزر از این بارش ها به مراتب بیشتر است. پیش بینی میشه طی ساعات آینده از استانهای آذربایجان غربی و شرقی شاهد آغاز ناپایداری های جوی بصورت رگبار ، رعدو برق و وزش باد باشیم که با شمالی شدن تدریجی جریانات هوا بر روی سواحل جنوبی دریای خزر انشاالله از عصر و شب آغاز بارش های خوب این مناطق رو شاهد خواهیم بود که در بعضی مناطق با رعد و برق هم همراه است. کاهش دمای هوا هم از نکات مهم و قابل توجه این موج می باشد چراکه طی روز های گذشته شاهد یکی از خشک ترین و گرمترین روز های شهریور ماه نسبت به بلند مدت سالانه بودیم و هوای گرم و شرجی میهمان شمالی های عزیز بود اما با شروع این بارش ها بطور موقت هم شده شاهد هوایی معتدل و نسبتا خنک نسبت به این موقع از سال خواهیم بود. در ادامه نمودار دمایی 48 ساعت آینده و آنومالی دمایی رو قرار دادیم که امیدواریم مورد توجه شما دوستان واقع بشه.

و در ادامه آنومالی دمایی 48 ساعت آینده.

وضعیت دریا طی 48 ساعت آینده مواج ومتلاطم پیش بینی می شود و اصلا برای فعالیت های دریایی و مخصوصا شنا مناسب نیست لذا از هموطنان عزیزی که به سواحل جنوبی دریای خزر عزیمت میکنند تقاضا داریم از شنا کردن اکیدا خودداری فرمایند.

در صورت تغییرات احتمالی حتما در وبسایت و کانال گیلان متوئو اطلاع رسانی خواهیم کرد. ممنون که تا پایان همراه ما بودید آدینه ی خوب و خوشی رو برای شما دوستان خوبم آرزومندم.

"یا علی مدد"

 

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی سه شنبه 19 مرداد 1395 ساعت 13:4 نظر

هواشناسی گیلان متوئو (1395/05/19)

 

عرض سلام و احترام داریم خدمت یکایک دوست داران و یاران همیشگی خودمون از شما تقاضا داریم با چشمان زیبای خودتون ما رو تا پایان همراهی کنید.

 

"ماندگاری هوای گرم و مرطوب در گیلان تا اواسط هفته ی آتی"

 

نقشه های هواشناسی و مدل های دمایی همچنان نشان دهنده ی تداوم گرما و رطوبت درسواحل جنوبی دریای خزر حداقل تا اواسط هفته ی آتی می باشد بنابراین شراید دمایی و رطوبتی به شکلی خواهد بود که قدری هموطنان عزیزمون در این خطه از کشور برای انجام فعالیت های روزمره با مشکل مواجه بشن. دما ی هوا در شهرهای جلگه ای شمال کشور در گرمترین ساعات روز بین 32 تا 37 درجه در نوسان خواهد بود رطوبت هوا هم بین 55% الی 85% در طول مدت روز در نوسان خواهد بود که این رطوبت سبب میشه دمای حسی تا 40 درجه هم برسه .از لحاظ بارشی هم فعلا خبری از موج و بارندگی نیست . اما گرما روز های آینده در مناطق جنوبی و مرکزی هم رخ خواهد داد که میتونه به درک بیشتر ما از تابستان و مرداد ماه کمک کنه تا اینجای کار ما روز های با دمای نرمال زیاد داشتیم همینطور بارش ها در شمال کشور بالاتر از نرمال بودن اما شرایط جوی روز های آینده به ما گوشزد میکنه که در مرداد ماه به سر میبریم و در منطقه ی خاور میانه قرار داریم که پیش بینی های بلند مدت سال های آتی خبر از غیر قابل سکونت شدن بخش های زیادی از خاورمیانه حکایت داره که کشورمون ایران هم درگیر این تغییرات اقلیمی خواهد بود. اما توصیه ما به کشاورزان عزیزی که قصد دارند محصول خودشونو برداشت کنن اینه که طی ده روز آینده بهترین شرایط جوی برای جمع آوری محصول حاکم خواهد بود و فعلا موج بارشی تو نقشه ها رویت نشده. در ادامه مدل تجمعی بارش ده روز آینده رو قرار میدیم.

 

دمای هوا از روز چهارشنبه تا دوشنبه ی هفته ی آتی بین 1 تا 3 درجه در نیمه شمالی و 2 الی 5 درجه در نیمه ی جنوبی و مرکزی کشور به طور متناوب افزایش پیدا میکنه. بعنوان مثال اگه دمای شهر رشت برای امروز سه شنبه به 33 درجه ی سانتیگراد در گرمترین ساعات خودش برسه این عدد برای روزهای چهارشنبه لغایت دوشنبه ی هفته ی آینده میتونه تا 37 هم ثبت بشه که دمای بالایی برای این شهر به حساب میاد. در خنک ترین ساعات شب هم انتظار داریم در شهرهای جلگه ای نوار شمالی دما بین 22 الی 25 درجه در نوسان باشه رطوبت نسبی هم طی مدت شب 70% الی 90% با توجه به مناطق مختلف متغییر خواهد بود. در ادامه مدل های دمایی و آنومالی دمایی طی 48 ساعت آینده رو مشاهده می فرمایید.

 

و در ادامه آنومالی دمایی یعنی مقایسه دما با بلند مدت .

پایداری جو طبق نقشه های امروز حداقل تا ده روز آینده پا برجاست اما در صورت تغییرات حتما اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

وضعیت دریا هم برای فعالیت های دریایی و همینطور شنا کاملا مساعد خواهد بود امیدواریم از این روز های گرم لذت ببریم و یادمون باشه هر فصلی با قدرتنمایی زیباست.

اما از آخرین وضعیت نینو چه خبر ؟!!

در جریان باشید که در ماه جاری ما در وضعیت نینومنفی ضعیف بودیم و این روند به نظر تا پاییز ادامه خواهد داشت و قطعا برای پاییز و زمستان ما شاهد لالینای ضعیف تا خنثی خواهیم بود سعی میکنیم در پیش بینی فصلی که برای پاییز و زمستان ارائه خواهیم کرد در مورد چگونگی احتمالی تغییرات جوی فصول سرد امسال بیشتر صحبت کنیم به نظر میرسه امسال خبر های بهتری از پاییز و بخصوص زمستان در راه باشه. البته این قضیه در مقایسه با سال گذشته برای غرب کشور صدق نمیکنه . در شکل زیر تغییرات احتمالی نینو 3.4 رو مشاهده میفرمایید.

                                     

                                     

از شما دوستان عزیز که تا پایان مارو همراهی کردید سپاسگزارم انشاالله با اطلاعات جامع تری در آینده در خدمت شما بزرگواران خواهیم بود.

"یا علی مدد"

 

 

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 12 تير 1395 ساعت 8:35 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/04/12)

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما همراهان عزیز و دوست داشتنی گیلان متوئو در خدمت شما عزیزان هستیم با پیش بینی هوای کشور و در ابتدا به پیش بینی فصلی میپردازیم.

 

"پیش بینی فصلی و آخرین وضعیت انسو"

   

 

آخرین داده و اطلاعات رسیده از سازمان جهانی هواشناسی از پایان عمر النینو یا فاز گرم حکایت دارد بطوریکه در ماه جاری ما تقریبا در فاز خنثی متمایل به منفی قرار داریم معمولا در فاز سرد یا لانینا ما در کل کشور با کاهش بارش روبرو هستیم البته پارامترها و شاخص های زیادی در این قضیه دخیل هستند که با گذشت زمان بیشتر می توانیم میزان بارش را تشخیص دهیم

                                    

 

در شکل بالا مدل خلاصه شده و زیبایی از لالینا و النینو ارائه شده است.

در سال های اخیر همچنان شاهد روند افزایش دمای کره ی زمین بودیم همینطور با گسترش شهرنشینی و مکانیزه شدن شهرها و عدم  رعایت استاندارد ها در کارخانجات شاهد رشد بی رویه ی آلاینده های مخرب در جو هستیم در ادامه تاثیرات مخرب این پدیده ها رو در گستره ی هستی مشاهده میکنیم.

                                 

 

میزان افزایش دمای کره ی زمین از سال 1955 تا 2016 میلادی رو در شکل بالا مشاهده می فرمایید.

 

 

                                    

در شکل بالا افزایش میزان گاز دی اکسید کربن در جو زمین قابل مشاهده ست که بسیار نگران کنندست.

 

 

                                     

در شکل بالا میزان افزایش دمای آب  اقیانوس از سال 1955 تا کنون مشاهده می شود.

 

اما النینو و لالینا یا حالت خنثی به تنهایی تعیین کننده ی وضعیت آب و هوایی جهان نیستند اما تاثیرات مخرب خارج شدن انسو از تعادل است که هواشناسان و دانشمندان را وا میدارد تا به دقت به تجزیه و تحلیل این پدیده ی موثر در جو بپردازند معمولا در النینو ما شاهد افزایش میانگین بارش کشور بویژه غرب و جنوب غرب هستیم یکی از دلایل عمده ی این پدیده فعال شدن ناوه ی سرخ و ارسال مدام امواج بارشی و سیستم های سودانی به کشور است البته بطور میانگین دمای هوا در کشور افزایش می یابد اما در فاز سرد یا لالینا بویژه قدرتمند آن شاهد زمستان های سرد و سخت و خشک در کشور هستیم که باز تاکید میکنم پارامترهای زیادی در این قضیه دخیل هستند مثل mjo.

در طول تاریخ هواشناسی شاهد تغییرات مداوم انسو بودیم که آمار آن طبق نمودار زیر قابل مشاهده است.

                        

 

                                         

و اما پیش بینی در ادامه به شکل زیر خواهد بود بدین ترتیب که ما در ماههای آینده شاهد اوج گرفتن فاز منفی خواهیم بود و تقریبا اکثر مدل ها هم به آن اذعان کرده اند.

                                  

 

پیش بینی سایت اروپایی ای سی ام رو در شکل بالا مشاهده فرمودید در ادامه مدل جامع تری هم از سازمان جهانی ارائه میکنیم.

                                              

طبق آخرین پیش بینی فصلی وبسایت گیلان متوئو ما انتظار افزایش یک تا دو درجه ای میانگین دما رو در کشور داشتیم که این اتفاق متاسفانه رخ داد و ما در کل کشور شاهد افزایش جزیی دما در مقایسه با بلند مدت بودیم که داستان در فصل تابستان هم ادامه خواهد داشت بطور کلی بارش ها نرمال متمایل به زیر نرمال و دما اندکی بالای نرمال پیش بینی می شود وضعیت برای ماههای مرداد و شهریور قدری بهتر خواهد بود اما با شروع پاییز می توان گفت ورق بر میگرده بویژه برای نیمه ی شمالی کشور چون فاصله ی زمانی تا پاییز زیاده بطور کلی میشه پیش بینی کرد و جزییات انشاالله تا بهتر روشن شدن باقی دور پیوندی ها اندکی زمان میبره. انتظار میره آبان و آذر نسبت به بلند مدت شاهد دماهای این بار نرمال و شاید کمتر از نرمال باشیم بارش هم برای مهر و آبان نرمال تا فراتر از نرمال میتونه باشه.

اما طی هفته ی جاری هم شاهد وقوع رگبارهای موقتی و اندکی کاهش دما خواهیم بود که مدل تجمعی زیر نشان دهنده ی همین مطلب هست.

 

دوستان عزیز از اینکه با ما همراه بودید از شما سپاسگزارم انشاالله در ماه جاری دومین پست بررسی فصلی ما که جامع تر خواهد بود آماده میشود ممنون که با ما همراه هستید.

"یا علی مدد"

صفحه قبل 1 ... 2 3 4 5 6 ... 28 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي