هواشناسی گیلان متوئو

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 12 تير 1395 ساعت 8:35 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/04/12)

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما همراهان عزیز و دوست داشتنی گیلان متوئو در خدمت شما عزیزان هستیم با پیش بینی هوای کشور و در ابتدا به پیش بینی فصلی میپردازیم.

 

"پیش بینی فصلی و آخرین وضعیت انسو"

   

 

آخرین داده و اطلاعات رسیده از سازمان جهانی هواشناسی از پایان عمر النینو یا فاز گرم حکایت دارد بطوریکه در ماه جاری ما تقریبا در فاز خنثی متمایل به منفی قرار داریم معمولا در فاز سرد یا لانینا ما در کل کشور با کاهش بارش روبرو هستیم البته پارامترها و شاخص های زیادی در این قضیه دخیل هستند که با گذشت زمان بیشتر می توانیم میزان بارش را تشخیص دهیم

                                    

 

در شکل بالا مدل خلاصه شده و زیبایی از لالینا و النینو ارائه شده است.

در سال های اخیر همچنان شاهد روند افزایش دمای کره ی زمین بودیم همینطور با گسترش شهرنشینی و مکانیزه شدن شهرها و عدم  رعایت استاندارد ها در کارخانجات شاهد رشد بی رویه ی آلاینده های مخرب در جو هستیم در ادامه تاثیرات مخرب این پدیده ها رو در گستره ی هستی مشاهده میکنیم.

                                 

 

میزان افزایش دمای کره ی زمین از سال 1955 تا 2016 میلادی رو در شکل بالا مشاهده می فرمایید.

 

 

                                    

در شکل بالا افزایش میزان گاز دی اکسید کربن در جو زمین قابل مشاهده ست که بسیار نگران کنندست.

 

 

                                     

در شکل بالا میزان افزایش دمای آب  اقیانوس از سال 1955 تا کنون مشاهده می شود.

 

اما النینو و لالینا یا حالت خنثی به تنهایی تعیین کننده ی وضعیت آب و هوایی جهان نیستند اما تاثیرات مخرب خارج شدن انسو از تعادل است که هواشناسان و دانشمندان را وا میدارد تا به دقت به تجزیه و تحلیل این پدیده ی موثر در جو بپردازند معمولا در النینو ما شاهد افزایش میانگین بارش کشور بویژه غرب و جنوب غرب هستیم یکی از دلایل عمده ی این پدیده فعال شدن ناوه ی سرخ و ارسال مدام امواج بارشی و سیستم های سودانی به کشور است البته بطور میانگین دمای هوا در کشور افزایش می یابد اما در فاز سرد یا لالینا بویژه قدرتمند آن شاهد زمستان های سرد و سخت و خشک در کشور هستیم که باز تاکید میکنم پارامترهای زیادی در این قضیه دخیل هستند مثل mjo.

در طول تاریخ هواشناسی شاهد تغییرات مداوم انسو بودیم که آمار آن طبق نمودار زیر قابل مشاهده است.

                        

 

                                         

و اما پیش بینی در ادامه به شکل زیر خواهد بود بدین ترتیب که ما در ماههای آینده شاهد اوج گرفتن فاز منفی خواهیم بود و تقریبا اکثر مدل ها هم به آن اذعان کرده اند.

                                  

 

پیش بینی سایت اروپایی ای سی ام رو در شکل بالا مشاهده فرمودید در ادامه مدل جامع تری هم از سازمان جهانی ارائه میکنیم.

                                              

طبق آخرین پیش بینی فصلی وبسایت گیلان متوئو ما انتظار افزایش یک تا دو درجه ای میانگین دما رو در کشور داشتیم که این اتفاق متاسفانه رخ داد و ما در کل کشور شاهد افزایش جزیی دما در مقایسه با بلند مدت بودیم که داستان در فصل تابستان هم ادامه خواهد داشت بطور کلی بارش ها نرمال متمایل به زیر نرمال و دما اندکی بالای نرمال پیش بینی می شود وضعیت برای ماههای مرداد و شهریور قدری بهتر خواهد بود اما با شروع پاییز می توان گفت ورق بر میگرده بویژه برای نیمه ی شمالی کشور چون فاصله ی زمانی تا پاییز زیاده بطور کلی میشه پیش بینی کرد و جزییات انشاالله تا بهتر روشن شدن باقی دور پیوندی ها اندکی زمان میبره. انتظار میره آبان و آذر نسبت به بلند مدت شاهد دماهای این بار نرمال و شاید کمتر از نرمال باشیم بارش هم برای مهر و آبان نرمال تا فراتر از نرمال میتونه باشه.

اما طی هفته ی جاری هم شاهد وقوع رگبارهای موقتی و اندکی کاهش دما خواهیم بود که مدل تجمعی زیر نشان دهنده ی همین مطلب هست.

 

دوستان عزیز از اینکه با ما همراه بودید از شما سپاسگزارم انشاالله در ماه جاری دومین پست بررسی فصلی ما که جامع تر خواهد بود آماده میشود ممنون که با ما همراه هستید.

"یا علی مدد"

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی سه شنبه 18 خرداد 1395 ساعت 8:27 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/03/18)

با عرض سلام و احترام خدمت شما همراهان وبسایت گیلان متوئو ، ضمن تبریک فرارسیدن ماه پربرکت رمضان خدمت شما بزرگواران، تقاضا داریم تا پایان همراه ما باشید.

 

 

"رگبار و رعد و برق در نیمه ی شمالی و گرد و غبار میهمان نوار غربی کشور"

 

با توجه به آخرین تصاویر دریافتی از ماهواره طی روز های پایانی هفته با نفوذ جریانات خنک و مرطوب شمالی به سواحل جنوبی دریای خزر شرایط برای وقوع رگبار های موقتی باران و رعد و برق در این مناطق و تا حدی شمال غرب و ارتفاعات البرز فراهم می شود بطوریکه از روز چهارشنبه تا اوایل هفته ی آتی نه تنها در سواحل دریای خزر بویژه مناطق غربی افزایش دما رخ نخواهد داد بلکه با نفوذ پرفشار خنک از شرق اروپا شاهد روند تدریجی کاهش دما و هوایی مطبوع بویژه برای ساعات عصر و شب در این مناطق خواهیم بود که در بعضی از ساعات توام با رگبار های موقتی گاها تند خواهد بود البته برای شرق سواحل کاهش دما قدری دیرتر رخ میده چراکه با حاکمیت کمفشار گرمی بر روی کشور ترکمنستان افزایش قابل ملاحظه ی دما در آن مناطق و شمال شرق کشور عزیزمون اتفاق خواهد افتاد که تا روز پنجشنبه ادامه داره اما بتدریج با نفوذ زبانه های پرفشار کاهش دمای اون مناطق هم آغاز میشه.

همینطور که در شکل بالا مشاهده می فرمایید افزایش قابل ملاحظه ی دما بر روی کشور ترکمنستان و ازبکستان به دلیل نفوذ کم فشار حرارتی رخ میده که سبب افزایش دما در شمال شرق و شرق سواحل دریای خزر میشه.ضمن اینکه نباید منکر تغییرات اقلیم در منطقه شد همینطور که در سال های اخیر شاهد هستیم شرق کشور و کشور های شرقی و شمال شرقی مجاور ما تبدیل به کانون گرما در فصول مختلف شدند بطوریکه در زمستان گذشته شاهد دما های بالای نرمال در کل منطقه بودیم که جدا از فاز گرمایی یکسال گذشته این روند طی دهه ی اخیر کماکان با شدت و ضعف ادامه داره.

در نمودار دمایی بالا شاهد نفوذ پرفشار خنک از جنوب شرق اروپا به منطقه ی ما هستیم که این هوای خنک بر روی نیمه شمالی کشور تاثیرگذار خواهد بود و سبب بارش های رگباری در این مناطق خواهد شد.در ادامه تجمع بارش ظرف ده روز آینده طبق مدل جی اف اس رو مشاهده می فرمایید.

تجمع بارشی رو در مدل بالا مشاهده فرمودید. انتظار میره بارش ها برای سواحل جنوبی دریای خزر جسته گریخته تا اوایل هفته ی آتی ادامه داشته باشد.

 

" گرد و خاک همچنان میهمان ناخوانده"

متاسفانه برای روز های انتهایی هفته باید با شدت و ضعف شاهد نفوذ ریز ذرات گرد و خاک از کشور های همسایه به کشور باشیم تصاویر دریافتی از ماهواره تایید کننده ی افزایش سرعت باد بر روی کشور های عراق و سوریه (چشمه های تولید گرد و غبار) می باشد لذا تداوم این شرایط رو برای نیمه غربی ، شمال غربی و مرکز کشور خواهیم داشت حتی این شرایط قدم فراتر گذاشته و دیروز شاهد نفوذ ریز ذرات گرد و غبار در غرب سواحل جنوبی دریای خزر یعنی استان گیلان هم بودیم که این شرایط امکان تکرارش وجود خواهد داشت.

طبق پیش بینی بلند مدتی که انجام داده بودیم تا اینجا شاهد افزایش یک تا یک و نیم درجه ای دما در غالب نقاط کشور بودیم و این شرایط در فصل تابستان هم ادامه خواهد داشت و به نظر روز های بسیار گرمی در پیش روی ایرانیان عزیز خواهد بود اما ما در پیش بینی فصلی اشاره کردیم که پدیده ی النینو بتدریج نه تنها ضعیف بلکه درطول مدت تابستان به فاز خنثی و حتی لانینای ضعیف تبدیل می شود آخرین آپدیت های انجام گرفته در مراکز بزرگ تجزیه و تحلیل فرآیند های آب و هوایی نشان دهنده ی قدرت گرفتن فاز لالینا در طول پاییز و زمستان خواهد بود و با توجه به شاخص های مهم دور پیوندی انشاالله در ماه های آینده پیش بینی فصلی جدیدی از فصول پاییز و زمستان ارائه خواهیم کرد.

در مدل های زیر شرایط مختلف انسو رو ملاحظه می فرمایید.

آخرین وضعیت نینو 3.4 تا امروز

معمولا در فاز منفی یا لانینا ما شاهد کاهش بارش در کل کشور هستیم و زیاد به نفع بارش کشور نیست البته شرایط شاخص های دیگر از جمله mjo هم اهمیت بسزایی دارد ولی بطور کلی در این فاز شرایط بارشی کشور زیاد خوب دیده نمیشه اما شرایط برای شمال کشور در این فاز قدری متفاوت خواهد بود و معمولا در فاز ها ی خنثی و منفی از لحاظ دمایی شرایط سردتری حکم فرماست و با توجه به بارش های خوب سواحل شرایط برای تشکیل موج های سرد و برفی بهتر فراهم می شود.

 

پیش بینی نینو طی دو ماه آینده

                    

 

و در نهایت پیش بینی چهار ماهه نینو 3.4

                   

 

باید توجه داشت که چنین فاز منفی پیش بینی نمی شد ولی طبق آخرین آپدیت ها با قدرت گیری لانینا روبرو هستیم ما هم منتظر میمونیم تا در بهترین زمان چکیده ی مطالب رو در اختیار شما دوستان قرار بدیم قطعا پیش بینی فصلی پاییز زمستان حاوی خبر های خوب بخصوص برای هموطنان شمالی کشور خواهد بود.

ممنونم که تا پایان با ما همراه بودید در صورت تغییرات در نقشه ها حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد آرزوی لحظات خوش برای شما دوستان را داریم و شما رو به خدا میسپاریم.

" یا علی مدد "

پیش بینی هوای روز های آینده

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 10 خرداد 1395 ساعت 9:41 نظر
پیش بینی هوای روز های آینده

هواشناسی گیلان متوئو(1395/03/10)

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان و همراهان همیشگی گیلان متوئو از شما دعوت میکنیم تا پایان با ما همراه باشید.

 

"بارش های رگباری تا پایان هفته در یک سوم شمالی کشور"

 

آخرین آپدیت های هواشناسی نشان دهنده ی نفوذ امواج ناپایدار تراز میانی جو و عبور این امواج به تناوب تا پایان هفته بر فراز یک سوم شمالی کشور می باشد بنابراین با توجه به عبور این امواج و نفوذ هوای خنک عرض های شمالی شرایط برای ابرناکی و بارش ، هرچند موقتی و رگباری برای نوار شمالی کشور و ارتفاعات البرز کاملا مهیاست. ضمن اینکه وقوع رگبار و رعد و برق در این نواحی بخصوص مناطقی از آذربایجان ها ، اردبیل و ارتفاعات مازندران و تهران بصورت لحظه ای میتونه شدید باشه و آبگرفتگی موقتی دور از انتظار نیست.

 

در شکل بالا تجمع بارش های یک هفته ی آینده ی کشور و منطقه رو مشاهده میفرمایید.

برای سواحل جنوبی دریای خزر هم از امروز بتدریج با شمالی شدن جریانات روند افزایش دما بطور موقت تا آخر هفته متوقف میشه بطوریکه ما طی مدت روز در نواحی جلگه ای شاهد دمای بین 24 الی 27 درجه ی سلسیوس خواهیم بود و برای شب دما بین 18 الی 22 درجه در نوسان است شرایط برای بارش های رگباری طی روز های چهارشنبه و پنجشنبه در استان های ساحلی خزر بهتر خواهد بود و اکثر این بارش ها طی ساعات عصر و شب اتفاق میوفته که همراه با رعد و برق و در ارتفاعات با احتمال تگرگ همراه است.در شکل زیر تجمع بارش دو هفته ی آینده ی کشور قابل مشاهده است همچنین مقایسه آن با میانگین بلند مدت.

                           

از لحاظ دمایی هم که خدمت شما عرض کردیم فعلا افزایش دما نخواهیم داشت و برای طول مدت شب با توجه بارش های پراکنده و نفوذ هوای خنک ، هوایی مطبوع حداقل تا آخر هفته حکم فرماست.

از شما ممنونم که با ما همراه بودید در صورت تغییرات جدی حتما شما عزیزان رو مطلع خواهیم کرد.منتظر پیش بینی فصلی تابستان گیلان متوئو باشید با سپاس وقت بخیر.

"یا علی مدد" 

صفحه قبل 1 ... 3 4 5 6 7 ... 28 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي