هواشناسی گیلان متوئو

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی سه شنبه 14 ارديبهشت 1395 ساعت 13:15 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/02/14)

با عرض ادب و احترام خدمت همراهان همیشگی و دوست داشتنی گیلان متوئو با پیش بینی مختصر از روز های آینده در خدمت شما عزیزان هستیم لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

 

"افزایش محسوس دما از فردا در کشور، بویژه نیمه ی شمالی"

 

دوستان عزیزم با توجه به نزدیک شدن به ماه های گرم سال و همچنین نفوذ کانتر های گرم  به کشور و نیمه ی شمالی ، طبق روال گذشته ما شاهد یک افزایش تدریجی دما ابتدا در سطح کشور و سرآخر کاهش نسبی دما بهمراه بارش های رگباری در مناطقی هستیم. اما امروز در مناطقی از شمال غرب و مرکز و تا حدی سواحل شمالی کشور شاهد رگبار های پراکنده ی باران خواهیم بود که در بعضی مناطق بهمراه رعد و برق می باشد بارش ها بیشتر برای ساعات غروب و شب با توجه به شکل گیری ابرهای همرفتی اتفاق می افتد.

در نیمه ی شرقی کشور اما قدری شدت بارش ها بیشتر از سایر نقاط است و در پاره ای از مناطق احتمال آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد . اما از فردا تا پایان هفته ضمن افزایش تدریجی دما گذر امواج کم و بیش ناپایدار تراز میانی جو رو از کشور شاهد خواهیم بود که به تناوب شاهد رگبار و رعد و برق های موقتی بویژه در مناطق غربی و شمال غربی کشور خواهیم بود از اواخر روز جمعه هم با نفوذ پرفشار از شمال غرب به کشور به تدریج کاهش دما و بارش های جدید رو خواهیم داشت. حتما موج های هفته ی آتی رو در پست بعدی شرح خواهیم داد.در شکل زیر تغییرات دمایی 24 ساعت آینده رو مشاهده می فرمایید.

 

کاملا مشهوده که افزایش دما در اکثر مناطق رخ میده اما طی چند روز آینده بارش های رگباری هم رخ میده که ما تجمع 5 روزه ی بارش ها رو در ادامه قرار دادیم.

بارش ها در سطح کشور خدارو شکر راضی کننده است ما امیدواریم طی یک ماه آینده هم این روال بارش ها ادامه دار باشه تا در اکثر نقاط کشور ذخیره ی مناسب آبی رو برای رویارویی با فصل گرم داشته باشیم. برای سواحل جنوبی دریای خزر هم طی چهارشنبه و پنجشنبه افزایش محسوس دما رخ میده که در ارتفاعات و مناطق کوهپایه ای وزش باد های گرم جنوبی رو در پاره ای از نقاط انتظار داریم. در مناطق ساحلی و غربی استان رخداد مه دور از انتظار نیست. اما از اواخر روز شنبه ی هفته ی آینده با نفوذ صف پرفشار های شمالی به کشور و سواحل شمالی کشور ، کاهش محسوس دما رخ میده که بهمراه رگبار های باران خواهد بود در ادامه مدل دمایی روز یکشنبه ی هفته ی آتی رو مشاهده می فرمایید که کاهش دما رو بویژه برای سواحل شمالی کشور انتظار داریم.

 

از اینکه امروز هم مارو همراهی کردید از همه ی شما عزیزان سپاسگزارم. با نظرات زیبای خودتون ما رو حمایت کنید.حتما در صورت تغییرات ، آخرین اطلاعات رو در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

"یا علی مدد"

پیش بینی هوای کشور

نويسنده: میلاد عزیزی دو شنبه 6 ارديبهشت 1395 ساعت 11:38 نظر
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/02/06)

با عرض ادب و احترام خدمت هموطنان عزیزم از شما تقاضا دارم تا پایان همراه ما باشید.

 

"افزایش محسوس دما در کشور"

 

با توجه به نقشه های پیش یابی از امروز تا چهارشنبه افزایش محسوس دما ، بویژه برای سواحل شمالی کشور رخ میده که اوج این افزایش دما روز های سه شنبه و چهارشنبه در سواحل دریای خزر خواهد بود طی مدت این چند روز هم به تناوب در اکثر نقاط کشور بویژه ارتفاعات البرز و زاگرس ، طی عصر و شب شاهد وقوع رگبارهای پراکنده خواهیم بود دلیل آن هم رشد ابرهای همرفتی طی ساعات عصر و شب در این مناطق می باشد برای سواحل دریای خزر و استان اردبیل از امروز شاهد افزایش محسوس دما در ارتفاعات وزش باد گرم که از فردا در بعضی از مناطق جلگه ای هم شاهد وزش باد گرم به تناوب خواهیم بود احتمال وقوع رگبار و رعد و برق در ارتفاعات و مناطق غربی سواحل و استان اردبیل طی امروز و فردا وجود دارد. در ادامه نمودار دمایی رو قرار میدیم که مربوط میشه به افزایش دمای 24 ساعت آینده.

 

مشاهده می فرمایید که در اکثر مناطق بویژه سواحل شمالی ، مرکز و جنوب شرق کشور شاهد این افزایش دما هستیم .در ادامه مدل تجمعی بارش ده روزه آینده ی کشور رو قرار میدیم.

بارش ها بیشتر بصورت بهاره و رگباری و موقتی هستند و فعلا بارش قابل توجهی در کشور نخواهیم داشت . اما برای اواخر هفته باید منتظر موج جدیدی از بارش ها به کشور باشیم که با کاهش دما نیز همراه است این موج از اواخر روز پنج شنبه از شمال غرب به کشور نفوذ کرده و سبب بارش های رگباری باران و وزش باد و در بعضی مناطق رعد و برق می شود بیشترین فعالیت این موج در یک سوم شمالی کشور می باشد یعنی استان های آذربایجان غربی ، شرقی ، اردبیل ، زنجان ، همدان ،مرکزی ،سواحل دریای خزر (بویژه شرق گیلان و مازندران) و شمال شرق خواهد بود این شرایط رو کمی ضعیفتر در مناطق مرکزی خواهیم داشت. در ادامه آنومالی دمایی فردا که افزایش دما رخ میده رو قرار دادیم سپس نمودار دمایی برای جمعه که کاهش دما خواهیم داشت.

در شکل زیر کاهش محسوس دما برای روز جمعه با نفوذ پرفشار خنک از شرق اروپا رو مشاهده می فرمایید که سبب بارش های به نسبت خوب در نیمه ی شمالی خواهد شد.

 

ممنونم از اینکه با وبسایت خودتون همراه بودید حتما در صورت تغییرات جدی در نقشه ها اطلاع رسانی خواهیم کرد.

"یا علی مدد"

آخر هفته ای گرم در کشور

نويسنده: میلاد عزیزی چهار شنبه 1 ارديبهشت 1395 ساعت 12:7 نظر
آخر هفته ای گرم در کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/02/01)

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان و همراهان عزیز گیلان متوئو از شما تقاضا داریم امروز ما رو تا پایان همراهی فرمایید امروز سعی میکنیم یه پیش بینی کلی از چگونگی وضعیت بارش در ادامه ی فصل بهار و تابستان ارائه کنیم.

 

"افزایش دما در نیمه ی شمالی کشور"

 

با توجه به نقشه های پیش یابی از امروز روند تدریجی افزایش  دما در کل کشور بوِیژه سواحل جنوبی دریای خزر اتفاق میوفته و انتظار داریم دمای شهرهای واقع در سواحل جنوبی دریای خزر حتی به بالای 30 درجه ی سانتیگراد هم برسه.این افزایش دما برای امروز و فردا موقتی خواهد بود چراکه قراره پرفشاری نسبتا سرد به جنگ این گرما بیاد تا دما به حالت نرمال و شاید سردتر خودش نسبت به این موقع از سال برسه. در ادامه نمودار دمای دو متری سطح زمین برای فردا ظهر رو قرار دادیم.

 

مشاهده می فرمایید که فردا روز گرمی برای کل کشور پیش رو است  اما خدمت شما عرض شد که قراره موجی نسبتا سرد از بامداد جمعه از شمال غرب به کشور نفوذ کنه که انتظار داریم سبب بارش های پراکنده در استان های آذربایجان غربی ، شرقی ، اردبیل و سواحل جنوبی دریای خزر بشه . برای دامنه های البرز  و استان های زنجان ، قزوین ،البرز و تهران ( بیشتر ارتفاعات) بارش های پراکنده و رگبار و رعد و برق برای روز های شنبه و یکشنبه دور از انتظار نخواهد بود.این بارش ها به شکل ضعیف و با توجه به تشکیل ابرهای همرفتی و گذر امواج ضعیف ناپایدار در مناطقی از استان های قم ، مرکزی ، همدان ،غرب اصفهان و چهار محال و بختیاری ، بیشتر در ساعات بعد و ظهر و شب رخ خواهد داد. اما برای شمال شرق و شرق کشور امروز امواج ناپایدار در بعضی از مناطق این خطه سبب وقوع رگبار و رعد و برق های پراکنده خواهد شد و موج مذکور هم برای اواخر شنبه و یکشنبه در شمال شرق کشور هم سبب بارش رحمت الهی خواهد شد.در ادامه نمودار تجمع بارش برای 10 روز آینده رو مشاهده می فرمایید.

 

تقریبا در نیمی از کشور شاهد بارش های متناوب و رگباری طی ده روز آینده خواهیم بود.همینطور که اشاره کردیم برای جمعه و شنبه روند کاهش دما در نیمه ی شمالی کشور رخ میده که در نمودار زیر مشاهده می فرمایید.

 

برای اواسط هفته ی آینده هم نفوذ موجی رو به کشور داریم که حتما طی روز های آینده بیشتر در موردش صحبت خواهیم کرد.

 

"پیش بینی فصلی بهار و تابستان 95"

 

دوستان چیزی که از خروجی مدل ها و شاخص های بلند مدت بدست آمده برای فصل بهار و تابستان بصورت زیر خواهد بود.

ابتدا میپردازیم به آخرین وضعیت پدیده ی النینو . آخرین تغییرات نشان دهنده ی ادامه ی این فاز تا اواسط تابستان پیش رو می باشد یعنی نینو همچنان در فاز مثبت قرار خواهد داشت .

                    

 

وضعیت شاخص nao و ao  رو هم در ادامه خواهیم دید.

                                      

 

شاخص nao تاثیر زیادی بر بارش های کشور دارد و زمانی که این شاخص به سمت منفی در حرکت است معمولا با نفوذ گسترده ی موج های مدیترانه ای و جنوبی روبرو هستیم.در ادامه نمودار شاخص  ao .

                                           

 

تغییرات آنچنانی در وضعیت ao طی دو ماه آینده دیده نمیشه . شاخص ao در حالت منفی سبب ریزش هوای سرد عرض های بالاتر به کشور میشه و این شاخص اغلب با شاخص nao رابطه ی مستقیم دارد یعنی در حالت منفی این دو شاخص شرایط برای بارش و سرما در کشور و بویژه غرب و شمال غرب مناسب میشه. 

اما شاخص mjo (مادن جولیان ) که برای یک دوم جنوبی کشور حائز اهمیت میباشد طی دو ماه آینده در وضعیت خوبی می باشد.

                                                        

 

این شاخص بسیار متغییر و سیال است و در هر ناحیه ای که قرار میگیرد سبب تغییرات بارش در اون ناحیه می شود این شاخص در فاز های 1 و 8 بهترین عملکرد بارشی رو برای نیمه ی جنوبی کشور بهمراه داره و فعلا در فاز 8 واقع است . لازم به ذکر است خط سبز از نقطه ی استارت نشان دهنده نقطه شروع این تغییرات است.

اما شاخص دیگری که در بارش های منطقه ی جنوب شرق و شرق کشور موثر است  iod  (دوقطبی اقیانوس هند ) است.این شاخص در فاز مثبت که با افزایش دمای آب های غرب اقیانوس هند همراه است سبب هموار شدن مسیر موج های جنوبی و سودانی به کشور و همینطور فعال شدن دریای سرخ می شود و در حالت منفی عکس این قضیه رو خواهیم داشت ما طی ماه های گذشته اکثرا با فاز مثبت این شاخص روبرو بودیم که موج قبلی در کشور که سبب سیلاب گسترده در نیمی از کشور شد بی تاثیر از این شاخص نبود. طی ماه های آینده هم این وضعیت کماکان ادامه دار خواهد بود.

تا اینجا شاید یکم تخصصی صحبت کردیم در ادامه جمع بندی خودمون رو از شرایط کلی و تغییرات دمایی و بارشی در کشور بصورت عامیانه بیان میکنیم.

بطور کلی ما برای باقیمانده ی فصل بهار یعنی اردیبهشت و خرداد شرایط بارشی رو برای کل کشور نرمال پیش بینی میکنیم ولی از لحاظ دمایی بین 1 الی 2 درجه با افزایش دما روبرو خواهیم بود برای اردیبهشت ماه قدری وضعیت بارشی نسبت به خرداد بهتره دلیلش فعال شدن مجدد سرخ از ده روز آینده است. بنابراین وضعیت بارشی برای کشور نرمال و دمایی بالاتر از نرمال خواهد بود.

اما برای تابستان 95 به نظر باز هم شاهد دماهای بسیار بالا طی تیر ماه و مرداد ماه هستیم و بطور میانگین دما برای کشور بین 0/5 تا 1 درجه بالاتر از نرمال خواهد بود اما برای نیمه ی شمالی و غربی این افزایش دما محسوس تر خواهد بود متاسفانه امسال هم شاهد تابستانی بسیار گرم بویژه برای نیمه ی شمالی البته نسبت به بلند مدت خواهیم بود و انتظار میره دما بین 1 الی 2 درجه سلسیوس در مقایسه با بلند مدت گرمتر باشه. از لحاظ بارشی ما تیر و بخصوص شهریور وضعیت بهتری خواهیم داشت بویژه نیمه شمالی با بارش های خوبی میتونن شهریور روبرو بشوند. بارش ها برای کل کشور نرمال تا زیر نرمال خواهد بود بویژه مناطق مرکزی کشور استان هایی مثل اصفهان ،مرکزی ،قم ، تهران (بیشتر بخش های جنوبی ) ،سمنان ، یزد و کرمان شرایط بارش اصلا جالب نخواهد بود.

    

 

مردم ما نباید گول بارش های اخیر رو بخورند ما همچنان در خیلی از مناطق مرکزی و کویری دچار کم آبی و خشکسالی هستیم و مدیریت مصرف آب از الان الزامیست.

به امید تغییرات مثبت در پدیده های جوی برای کشور عزیزمون . ما فقط برایند مدل ها و نقشه ها رو خدمت شما جمع بندی کردیم و احتمال تغییرات وجود دارد. ممنونم از شما عزیزان که با ما همراه بودید.

"یا علی مدد"

صفحه قبل 1 ... 4 5 6 7 8 ... 28 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي