هواشناسی گیلان متوئو

آخر هفته ای گرم در کشور

نويسنده: میلاد عزیزی چهار شنبه 1 ارديبهشت 1395 ساعت 12:7 نظر
آخر هفته ای گرم در کشور

هواشناسی گیلان متوئو (1395/02/01)

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان و همراهان عزیز گیلان متوئو از شما تقاضا داریم امروز ما رو تا پایان همراهی فرمایید امروز سعی میکنیم یه پیش بینی کلی از چگونگی وضعیت بارش در ادامه ی فصل بهار و تابستان ارائه کنیم.

 

"افزایش دما در نیمه ی شمالی کشور"

 

با توجه به نقشه های پیش یابی از امروز روند تدریجی افزایش  دما در کل کشور بوِیژه سواحل جنوبی دریای خزر اتفاق میوفته و انتظار داریم دمای شهرهای واقع در سواحل جنوبی دریای خزر حتی به بالای 30 درجه ی سانتیگراد هم برسه.این افزایش دما برای امروز و فردا موقتی خواهد بود چراکه قراره پرفشاری نسبتا سرد به جنگ این گرما بیاد تا دما به حالت نرمال و شاید سردتر خودش نسبت به این موقع از سال برسه. در ادامه نمودار دمای دو متری سطح زمین برای فردا ظهر رو قرار دادیم.

 

مشاهده می فرمایید که فردا روز گرمی برای کل کشور پیش رو است  اما خدمت شما عرض شد که قراره موجی نسبتا سرد از بامداد جمعه از شمال غرب به کشور نفوذ کنه که انتظار داریم سبب بارش های پراکنده در استان های آذربایجان غربی ، شرقی ، اردبیل و سواحل جنوبی دریای خزر بشه . برای دامنه های البرز  و استان های زنجان ، قزوین ،البرز و تهران ( بیشتر ارتفاعات) بارش های پراکنده و رگبار و رعد و برق برای روز های شنبه و یکشنبه دور از انتظار نخواهد بود.این بارش ها به شکل ضعیف و با توجه به تشکیل ابرهای همرفتی و گذر امواج ضعیف ناپایدار در مناطقی از استان های قم ، مرکزی ، همدان ،غرب اصفهان و چهار محال و بختیاری ، بیشتر در ساعات بعد و ظهر و شب رخ خواهد داد. اما برای شمال شرق و شرق کشور امروز امواج ناپایدار در بعضی از مناطق این خطه سبب وقوع رگبار و رعد و برق های پراکنده خواهد شد و موج مذکور هم برای اواخر شنبه و یکشنبه در شمال شرق کشور هم سبب بارش رحمت الهی خواهد شد.در ادامه نمودار تجمع بارش برای 10 روز آینده رو مشاهده می فرمایید.

 

تقریبا در نیمی از کشور شاهد بارش های متناوب و رگباری طی ده روز آینده خواهیم بود.همینطور که اشاره کردیم برای جمعه و شنبه روند کاهش دما در نیمه ی شمالی کشور رخ میده که در نمودار زیر مشاهده می فرمایید.

 

برای اواسط هفته ی آینده هم نفوذ موجی رو به کشور داریم که حتما طی روز های آینده بیشتر در موردش صحبت خواهیم کرد.

 

"پیش بینی فصلی بهار و تابستان 95"

 

دوستان چیزی که از خروجی مدل ها و شاخص های بلند مدت بدست آمده برای فصل بهار و تابستان بصورت زیر خواهد بود.

ابتدا میپردازیم به آخرین وضعیت پدیده ی النینو . آخرین تغییرات نشان دهنده ی ادامه ی این فاز تا اواسط تابستان پیش رو می باشد یعنی نینو همچنان در فاز مثبت قرار خواهد داشت .

                    

 

وضعیت شاخص nao و ao  رو هم در ادامه خواهیم دید.

                                      

 

شاخص nao تاثیر زیادی بر بارش های کشور دارد و زمانی که این شاخص به سمت منفی در حرکت است معمولا با نفوذ گسترده ی موج های مدیترانه ای و جنوبی روبرو هستیم.در ادامه نمودار شاخص  ao .

                                           

 

تغییرات آنچنانی در وضعیت ao طی دو ماه آینده دیده نمیشه . شاخص ao در حالت منفی سبب ریزش هوای سرد عرض های بالاتر به کشور میشه و این شاخص اغلب با شاخص nao رابطه ی مستقیم دارد یعنی در حالت منفی این دو شاخص شرایط برای بارش و سرما در کشور و بویژه غرب و شمال غرب مناسب میشه. 

اما شاخص mjo (مادن جولیان ) که برای یک دوم جنوبی کشور حائز اهمیت میباشد طی دو ماه آینده در وضعیت خوبی می باشد.

                                                        

 

این شاخص بسیار متغییر و سیال است و در هر ناحیه ای که قرار میگیرد سبب تغییرات بارش در اون ناحیه می شود این شاخص در فاز های 1 و 8 بهترین عملکرد بارشی رو برای نیمه ی جنوبی کشور بهمراه داره و فعلا در فاز 8 واقع است . لازم به ذکر است خط سبز از نقطه ی استارت نشان دهنده نقطه شروع این تغییرات است.

اما شاخص دیگری که در بارش های منطقه ی جنوب شرق و شرق کشور موثر است  iod  (دوقطبی اقیانوس هند ) است.این شاخص در فاز مثبت که با افزایش دمای آب های غرب اقیانوس هند همراه است سبب هموار شدن مسیر موج های جنوبی و سودانی به کشور و همینطور فعال شدن دریای سرخ می شود و در حالت منفی عکس این قضیه رو خواهیم داشت ما طی ماه های گذشته اکثرا با فاز مثبت این شاخص روبرو بودیم که موج قبلی در کشور که سبب سیلاب گسترده در نیمی از کشور شد بی تاثیر از این شاخص نبود. طی ماه های آینده هم این وضعیت کماکان ادامه دار خواهد بود.

تا اینجا شاید یکم تخصصی صحبت کردیم در ادامه جمع بندی خودمون رو از شرایط کلی و تغییرات دمایی و بارشی در کشور بصورت عامیانه بیان میکنیم.

بطور کلی ما برای باقیمانده ی فصل بهار یعنی اردیبهشت و خرداد شرایط بارشی رو برای کل کشور نرمال پیش بینی میکنیم ولی از لحاظ دمایی بین 1 الی 2 درجه با افزایش دما روبرو خواهیم بود برای اردیبهشت ماه قدری وضعیت بارشی نسبت به خرداد بهتره دلیلش فعال شدن مجدد سرخ از ده روز آینده است. بنابراین وضعیت بارشی برای کشور نرمال و دمایی بالاتر از نرمال خواهد بود.

اما برای تابستان 95 به نظر باز هم شاهد دماهای بسیار بالا طی تیر ماه و مرداد ماه هستیم و بطور میانگین دما برای کشور بین 0/5 تا 1 درجه بالاتر از نرمال خواهد بود اما برای نیمه ی شمالی و غربی این افزایش دما محسوس تر خواهد بود متاسفانه امسال هم شاهد تابستانی بسیار گرم بویژه برای نیمه ی شمالی البته نسبت به بلند مدت خواهیم بود و انتظار میره دما بین 1 الی 2 درجه سلسیوس در مقایسه با بلند مدت گرمتر باشه. از لحاظ بارشی ما تیر و بخصوص شهریور وضعیت بهتری خواهیم داشت بویژه نیمه شمالی با بارش های خوبی میتونن شهریور روبرو بشوند. بارش ها برای کل کشور نرمال تا زیر نرمال خواهد بود بویژه مناطق مرکزی کشور استان هایی مثل اصفهان ،مرکزی ،قم ، تهران (بیشتر بخش های جنوبی ) ،سمنان ، یزد و کرمان شرایط بارش اصلا جالب نخواهد بود.

    

 

مردم ما نباید گول بارش های اخیر رو بخورند ما همچنان در خیلی از مناطق مرکزی و کویری دچار کم آبی و خشکسالی هستیم و مدیریت مصرف آب از الان الزامیست.

به امید تغییرات مثبت در پدیده های جوی برای کشور عزیزمون . ما فقط برایند مدل ها و نقشه ها رو خدمت شما جمع بندی کردیم و احتمال تغییرات وجود دارد. ممنونم از شما عزیزان که با ما همراه بودید.

"یا علی مدد"

پیش بینی هوای روز های آینده

نويسنده: میلاد عزیزی پنج شنبه 26 فروردين 1395 ساعت 11:31 نظر
پیش بینی هوای روز های آینده

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/26)

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان و همراهان عزیز گیلان متوئو با پیش بینی هوای روز های آینده در خدمت شما هستیم.

 

 

      

    "اخطاریه رسمی شماره 1 گیلان متوئو"

                         (1395/01/26)

"نقشه های پیش یابی نشانگر تقویت امواج ناپایدار از امروز تا پایان وقت فردا در اکثر مناطق غربی و جنوبی کشور می باشد لذا در استان هایی که در ادامه نام خواهیم برد قطعا برای یکبار هم شده شاهد آبگرفتگی و طغیان رودخانه ها خواهیم بود از امروز برای استان های ایلام ،خوزستان ، کرمانشاه ،کردستان ،لرستان ، جنوب آذربایجان غربی و شمال بوشهر رگبار های فوق شدید باران بهمراه رعد و برق اتفاق خواهد افتاد که در مناطق مستعد و ارتفاعات پدیده ی تگرگ دور از انتظار نیست استان هایی که نام بردیم شاهد شدیدترین بارش ها طی 24 ساعت آینده خواهند بود که شاید در این مناطق بی سابقه هم باشد. اما برای استان های چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویر احمد ،فارس ، غرب اصفهان ، همدان ، مرکزی ، جنوب آذربایجان شرقی و اردبیل ،زنجان ، قزوین ، البرز ،تهران و قم هم طی این مدت شاهد بارش های رگباری گاها شدید خواهیم بود که امکان آبگرفتکی معابر عمومی و سیلابی شدن گذرگاه های کوهستانی رو بدنبال خواهد داشت  و در نهایت برای اواخر وقت فردا تا روز شنبه همین شرایط ناپایدار و بحرانی رو برای استان های واقع در شمال شرق کشور خواهیم داشت یعنی استان های خراسان شمالی ، رضوی و جنوبی باید از بعد ظهر جمعه تا شنبه شب منتظر ظهور ابرهای بارشی و رگبارهای تند و رعد و برق در شهر و دیارشون باشند. با توجه به شرایط خاص جوی طی دو روز آینده در اکثر نقاط کشور از هموطنان عزیزی که قصد عزیمت به مناطق یاد شده رو دارند تقاضا داریم در صورتی که ضرورتی برای سفر وجود نداره حتی الامکان از تردد در جاده ها و گذرگاه های مناطق ذکر شده خود داری فرمایند. از مسئولین محترم استان های ایلام و خوزستان و لرستان تقاضا داریم با توجه به سیل آسا بودن بارش ها در این مناطق نسبت به سایر نقاط کشور تمهیدات لازم برای جلوگیری از تلفات مالی و خدای نکرده جانی رو بعمل آورند."

 

"کشور از بارش رحمت الهی سیراب می شود"

 

با توجه به اخطاریه ای که صادر شد ما شاهد بارش های ناب بهاری در نیمی از کشور هستیم که خدا رو شکر بارش های این موج های پی در پی ، طراوت خاصی به آب و هوای کشور میده و در عین حال وضعیت بارشی در این مناطق سر و شکل بهتری به خودش میگیره و نگرانی ها از کمبود آب در فصل تابستان رو اندکی کم میکنه و همینطور ما شاهد افزایش میانگین بارش نسبت به بلند مدت در این مناطق هستیم که علت اصلی و علمی این پدیده  همینطور که در پست های قبلی اشاره شد قدرت گرفتن سرخ و ارسال امواج ناپایدار به عرض های بالا است همین شرایط رو ما به تناوب از پاییز سال 94 تا الان شاهد هستیم که این قبیل موج های سودانی که از دریای سرخ  تامین رطوبت و تغذیه میشوند شرایط بارشی ایده آلی رو برای مناطق غربی زاگرس و جنوبی البرز فراهم میکنند قبلا هم عرض شد با گرم شدن بالاتر از نرمال آب های منطقه ی غرب اقیانوس هند و دریای عمان شرایط بارشی برای نیمه ی جنوبی و جنوب غربی به مراتب بهتر خواهد شد البته به دلیل تغییر شاخص های مختلفی این اتفاق رخ داده که از حوصله ی افکار عمومی خارجه و از توضیحات بیشتر و تخصصی لاجرم اجتناب میکنیم.

اما برسیم به پیش بینی هوا در آخرین روزهای فروردین ماه 95. همینطور که عرض شد امروز و فردا بارش های شدید در غرب ، جنوب غرب  و مرکز ادامه داره این شرایط رو ضعیفتر در سواحل دریای خزر داریم یعنی بارش های رگباری و پراکنده در بعضی از ساعات و احتمال رعد و برق و در نهایت از بعد ظهر فردا تا شنبه شب  شدت بارش ها رو در شمال شرق و شرق کشور خواهیم داشت و بتدریج از اواخر وقت فردا از مرز های غربی کاهش ابر و پدیده اتفاق میوفته و روز شنبه برای نوار غربی و نوار ساحلی خزر آسمانی نیمه ابری تا ابری خواهیم داشت که با توجه به رطوبت منطقه میتونه در مناطق مستعد و ارتفاعات رگبارهای پراکنده رخ بده. 

 

در شکل بالا تجمع بارش طی ده روز آینده رو مشاهده می فرمایید در ادامه تجمع بارش برف رو خواهید دید که باز هم مربوط میشه به ده روز آینده.

 

برای هفته ی آتی هم موجی به کشور نفوذ میکنه که این بار نوبت به شمال غرب و سواحل دریای خزر میرسه که رکورد داران بارش ها باشند. این موج اواخر شنبه از شمال غرب وارد عمل میشه و شدت بارش ها روز یکشنبه برای استان اردبیل و غرب گیلان خواهد بود که میتونه منجر به آبگرفتکی معابر عمومی و طغیان رودخانه ها بشه.

          

 

بارش ها در غرب گیلان و غرب مازندران از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود این موج سرعت بسیار بالایی داره طی روز دوشنبه از سمت شمال شرق بتدریج کشورمون رو ترک میکنه و به نظر میرسه آخرین ایستگاه بارشی این موج روز دوشنبه در شمال شرق کشور باشه.

از نظر دمایی فعلا تغییرات خاصی دیده نمیشه بطوریکه در مناطقی که بارش دارند کاهش مختصر دما رخ میده اما برای روز یکشنبه با نفوذ پرفشار سرد و بارشی از شمال غرب به کشور همزمان کاهش محسوس دما هم رخ میده که در سواحل خزر و استان اردبیل این کاهش دما بیشتر حس خواهد شد.

 

شکل بالا آنومالی دمایی طی روز یکشنبه رو نشان میده .همینطور که مشاهده میکنید کاهش قابل ملاحظه ی دما نسبت به بلند مدت رخ میده بخصوص برای نیمه ی شمالی. 

از شما ممنونیم که امروز هم با ما همراه بودید تا یادمون نرفته به هوای پایتخت برای دربی اشاره کنیم به نظر میرسه هوای تهران برای فردا ابری همراه با رگبار باران و رعد و برق باشه که از شب بتدریج کاهش ابر و پدیده رو خواهیم داشت بنابراین حین بازی فوتبال آسمان ابری و گاها افزایش ابر و رگبار باران رو خواهیم داشت مسلما قبل بازی هم بارش های خوبی رو پایتخت دشت میکنه.

با نظرات زیبا و سازنده ی خودتون ما رو همراهی کنید.تغییرات احتمالی حتما در وبسایت و کانال گیلان متوئو اطلاع رسانی خواهد شد.

"یا علی مدد"

پیش بینی هفتگی

نويسنده: میلاد عزیزی شنبه 21 فروردين 1395 ساعت 13:17 نظر
پیش بینی هفتگی

هواشناسی گیلان متوئو (1395/01/21)

عرض سلام و احترام دارم خدمت همه ی هموطنان عزیز و دوستان وبسایت گیلان متوئو ، در خدمت شما هستیم با پیش بینی هفتگی.

 

"بی تابی موج های بارشزا برای ورود به ایران"

 

با توجه به آخرین نقشه های دریافتی از ماهواره های هواشناسی و مدل های پیش یابی ، طی هفته ی جاری باید منتظر بارش های ناب بهاره به تناوب در کل کشور باشیم که سهم بارشی مناطق جنوبی و غربی قدری بیشتر از سایر نقاط می باشد. برای امروز مناطقی از مرکز ،دامنه های البرز و شرق کشور ، طی عصر و شب رشد ابر و رگبار و رعد و برق پراکنده خواهند داشت. اما از فردا موجی با سرعت بسیار بالا از شمال غرب به کشور نفوذ میکنه که در استان های آذربایجان شرقی و غربی ،زنجان ،مرکزی ، همدان ، قزوین ،اردبیل و سپس نوار ساحلی خزر و دامنه های البرز سبب بارش متناوب و رگباری باران میشه. انتظار داریم پیک بارش ها برای استان های زنجان ،جنوب آذربایجان ها ، شمال قزوین و غرب مازندران باشه. این موج از سرعت بالایی برخورداره و انتظار داریم تا یکشنبه شب و بامداد دوشنبه از شمال شرق کشورمون رو ترک کنه اما بلافاصله ما نفوذ موج دیگری رو از غرب به کشور داریم که این موج ناپایدار تا پایان هفته سبب بارش های نسبتا شدید و رگباری در این مناطق میشه اگه بخوام اسم ببرم باید به استان های لرستان ، ایلام ، کرمانشاه ، کردستان و شمال خوزستان اشاره کنم که طی روز های سه شنبه ، چهارشنبه و پنج شنبه بارش های بسیار سنگینی میتونه برای بعضی از مناطق این استان ها رخ بده که قطعا سبب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها میشه ، لذا میطلبه مسئولین محترم این استان ها خودشون رو برای روبرویی با شرایط بحرانی احتمالی برای این مناطق آماده کنند از اونجایی که بارش های بهاره نظم مکانی و بارشی دقیق و خاصی ندارند ما فقط میتونیم بطور کلی استان هایی که احتمال سیلاب وجود داره رو نام ببریم و از نام بردن شهر و مکان خاصی بخاطر متغییر بودن بارش ها خودداری میکنیم. در ادامه تجمع بارش طی ده روز آینده در کل کشور عزیزمون رو میتوانید مشاهده فرمایید.

 

این بارش ها با شدت و ضعف تا جمعه در کل کشور ادامه داره . همینطور که عرض شد سهم بارشی استان های واقع در حاشیه ی زاگرس و البرز از این بارش ها بیشتر خواهد بود و با توجه به رگباری بودن نوع بارش ها میتونه از شدت بسیار بالایی در بعضی از مناطق غربی و دامنه های البرز و زاگرس برخوردار باشه.از اواخر روز جمعه موجی جدید و فعال مجددا از غرب به کشور نفوذ میکنه که درباره نحوه ی فعالیت اون موج در پست بعدی حتما مفصل صحبت میکنیم در ادامه نمودار تجمع بارش برف طی ده روز آینده ی کشور رو مشاهده می فرمایید.

 

 

دوستان عزیز در جریان باشند با توجه به فعال شدن موتور انتقال رطوبت دریای سرخ به عرض های بالا و همچنین فراهم شدن سایر شرایط علمی و فیزیکی طی یک ماه آینده چشم انداز بارشی برای کشور نرمال تا بالاتر از نرمال خواهد بود البته ممکنه برای مناطقی هم بارش زیر نرمال باشه اما ما میانگین کل کشور رو در نظر میگیرم البته بزودی پیش بینی فصلی بهار و تابستان 95 آماده میشه که روی سایت و کانال هم قرار میدیم.

برای روز های آینده افزایش نسبی دما برای مناطق جنوبی ، مرکزی و بویژه شرق و جنوب شرق کشور رخ میده اما اواخر هفته هوای نسبتا سردی از شمال غرب به کشور نفوذ میکنه که ضمن تشدید بارش ها در این مناطق سبب کاهش نسبی دمای هوا خواهد شد.در شکل زیر تغییرات دما طی روز های آینده رو مشاهده فرمایید.

 

و در ادامه آنومالی 96 ساعت آینده که افزایش محسوس دما رو در بعضی از مناطق شمالی ،مرکزی و شرقی  تایید میکنه.

با توجه به تغییرات بالای نقشه ها در این موقع از سال حتما در صورت تغییرات اساسی در نقشه ها اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. و در نهایت از هموطنان و دوستان عزیزم تشکر میکنم از اینکه نگاه زیبا و دوست داشتنی شون رو به ما هدیه میکنند . لطفا با پیشنهادات و انتقادات خودتون ما رو حمایت فرمایید.ممنون که امروز هم با ما همراه بودید آرزوی لحظات شیرین داریم برای شما عزیزان.

"یا علی مدد"

صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 ... 28 صفحه بعد

گالري تصاوير

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

عضويت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت آخرین مطالب سایت را براحتی در ایمیلتان دریافت نمایید
شبکه هاي اجتماعي